fbpx
15.8 C
София

Facebook с нови критики заради политиките в Израел

Най-четени

На 10 ноември служител на Facebook е изпратил необичаен имейл до неизвестна външна страна, надявайки се да организира дискусия за това как социалната мрежа модерира антисемитизма. „Разглеждаме въпроса как трябва да тълкуваме думата „ционисти“, се казва в писмото, „за да се определи дали терминът означава атакуване на евреи или жители на Израел.“

Този странен, но на пръв поглед безобиден имейл предизвика буря в определени леви политически организации в Израел. Във вторник активисти разпространиха петиция, призоваваща социалната мрежа Facebook да отмени всички потенциални промени, които предвижда, по отношение на начина, по който разглежда думата „ционист“. И двете страни са съгласни, че терминът често се използва като част от расистката реторика, която е описана като реч на омразата, която трябва да бъде премахвана във всички случаи. В същото време терминът се използва и от европейските критици на конкретни израелски политики, особено политиката за заселване в страната. Класифицирането на термина като реч на омразата в крайна сметка би повлияло на тези критики – поне във Facebook.

Петицията е успяла да събере над 20 000 подписа, сред които са творци активисти като Майкъл Чабон, Питър Габриел и Уолъс Шон. „Ние сме дълбоко загрижени от предложената от Facebook ревизия на политиките им за реч на омразата, особено за това думата „ционист“ да се разглежда като тъждествена на евреин. Това е грешен ход по пътя за решаването на истински и важен проблем.“

Когато от технологичния портал The Verge са се обърнали към Facebook с искане за допълнителен коментар, от социалната мрежа са отрекли да имат планове за прекласифициране на думата в политиките си за реч на омразата. Но в същото време Facebook не са оспорили автентичността на имейла, който е изпратен от техен служител, нито че класификацията на термина „ционист“ в рамките на платформата е в процес на резюмиране, а са казали, че на този етап не е взето решение.

„Съгласно настоящите ни политики ние допускаме термина „ционист“ в политическия дискурс, но го премахваме, когато се използва като завоалирано дехуманизиращ начин за назоваване на евреи или жители на Израел“, каза представител на Facebook. „Точно както правим редовно при всички наши политики, ние ангажираме в процеса на приемането независими експерти и заинтересовани лица, за да га гарантираме, че политиките ни са правилни.“

Дори и без да настъпят някакви конкретни промени по отношение на политиката, от JVP виждат тези действия на Facebook като част от по-широката кампания за промяна на начина, по който платформата третира критиките на израелското правителство. „Ограничаването на думата „ционист“ като част от политиката за борба с речта на омразата всъщност няма да увеличи безопасността на евреите в социалните мрежи“, казва равинът Алиса Уайз, заместник-директор на „Еврейски глас за мир“, който каза, че предложената промяна във Facebook само „ще попречи на потребителите да поддържат израелското правителство отговорно за атакуването на палестинския народ.“

„Компаниите, които предлагат социални мрежи, трябва да позволят на хората да държат правителствата ни отговорни пред нас“, продължи Уайз, „а не да предпазват правителствата от отговорност.“

Промените, които може Facebook да предвижда, изглаждат отчасти правдоподобни поради бързите промени в публичните политики на Facebook към антисемитизма, много от които положителни. През август Facebook промени политиката си за речта на омразата, за да акцентира директно върху антисемитизма, след като получи писмо от коалиция от групи, представляващи евреите. Ревизираната политика на речта на омразата включва редица конкретни препратки към антисемитизма, включително клауза, която изрично класифицира обобщенията за „евреи, които управляват света“ като антисемитска реч на омразата.

Но Facebook все пак не е направила всички промени, поискани в писмото от август. Подписалите призоваха Facebook да приеме определение за антисемитизма, разработено от Международния алианс за възпоменаване на Холокоста (IHRA). Но стандартите на IHRA включват редица разпоредби, които потенциално ограничават критиките само от Израел, като определят за „прилагане на двойни стандарти“ политическите ходове на страната, като казват, че като цяло „отказват на еврейския народ правото му на самоопределение“. Същите тези разпоредби са предмет на обсъждания на Конгреса на САЩ относно антисемитизма, които бяха критикувани от ACLU на подобни основания.

В писмо до един от архитектите на проекта Шерил Сандбърг, главен оперативен директор на Facebook, заяви, че определението и решението по компетентност на IHRA ще бъде „безценно“ при информирането за политиките на Facebook, но оставя подробностите за изпълнението по-неясни. А настоящата политика на Facebook за третиране на реч на омразата не споменава Израел или ционизма.

Facebook продължава да се ангажира с други и от двете страни на дебата, но продължаващия характер на напрежението около темата доведе до по-голяма поляризация на обществените мнения, вместо да се стигне до консенсус. Специалистите от писмото от август продължават да оказват натиск върху Facebook да „възприеме изцяло дефиницията и препоръките“ на IHRA и не е ясно доколко техните аргументи влияят върху Facebook.


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

6 Коментара
стари
нови оценка
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Подобни новини