Социалната мрежа Facebook заяви, че ще спре да показва политически реклами и реклами с агитационни цели след приключването на предизборните кампании на президентските избори в САЩ на 3 ноември.
Според ръководството на социалната мрежа, тази стъпка „ще намали възможностите за всяване на дезинформация, обърквания и злоупотреби“ преди деня за размисъл в САЩ, след който американските гласоподаватели ще трябва да отчетат вота си за президент тази година.
Facebook вече забрани рекламите, които преждевременно обявяват победа за определен кандидат за президент. Социалната мрежа претърпя много критики, когато стана ясно, че няма да подлага на проверка на фактите и достоверността постовете на политици, както и че ще разрешава публикуването и спонсорирането на политически реклами.
Сега този ход на социалната мрежа би трябвало да реши проблемите и да успокои критиците, но една кампания за цифрови права и паритет заявява, че промяната „изобщо няма да реши проблема“.
Теория на конспирацията
„Борба за бъдещето“ заяви, че дезинформацията се разпространява чрез Facebook групи, които се популяризират от алгоритмите на социалната мрежа. Във вторник Facebook обяви, че ще премахне всички страници, групи или акаунти в Instagram, представящи конспиративна теория, известна като QAnon.
Но социалната мрежа все още е критикувана, че не подлага на проверка на фактите постовете на политици. Facebook съобщи в публикация в собствения си блог, че ще маркира публикациите на политиците, ако кандидат или партия „обявят своята преждевременна победа преди резултатите от изборите да бъдат оповестени от големите медии“.
Facebook също така ще показва известия, насочващи потребителите към собствената им страница с информация за изборите и резултатите от тях. Сенаторът от демократите Елизабет Уорън, която често е критична към Facebook, заяви, че социалната мрежа е направила някои „перформативни промени“.
„Проблемът не е в самите реклами“, казва тя. „Проблемът е в отказа на Facebook да регулира рекламите си, да променя счупения си алгоритъм или да поеме отговорност за натрупаната монополна мощ в социалните медии и общественото мнение, която е натрупала.“
Съперничещите си социални мрежи, включително TikTok и Twitter не позволяват платени политически реклами.