Агенцията за национална сигурност на САЩ (NSA) е изплатила милиони долари за компенсиране на допълнителните разходи на интернет-компаниите, участвали в програмата PRISM, пише британският вестник Guardian, позовавайки се на документи, предоставени на изданието от бившия служител на Агенцията Едуард Сноудън.
По данни на Guardian, компенсации от американското правителство са получавали Google, Yahoo, Microsoft и Facebook. Паричните средства са били превеждани с цел покриване на разходите, понесени от компаниите след признаването от съда на някои от действията на NSA за противоконституционни. Става дума за решение, произнесено от американски съд през месец октомври 2011 година.
Вестникът не назовава размера на преведените суми. Фактът на изплащането на пари на данъкоплатците на гигантите от Силициевата долина се смята за потвърждение на съществуващата връзка между разузнавателните служби на САЩ и IT-компаниите, както и за финансов интерес към последните от страна на правителството.
Спазвайки журналистическата етика, изданието се обърнало с въпроси относно компенсирането на разходите, споменато в получените от Сноудън материали, към представители на посочените по-горе компании. В отговор администрацията на Facebook отговорила, че „социалната мрежа никога не е получавала никаква компенсация“. От Google отказали да дадат директен отговор на поставения въпрос, но признали, че компанията е „била свързана с програмата PRISM“. Оттам добавили още, че очакват отговор от властите на САЩ на тяхната молба за разрешение да публикуват исканията на специалните служби. Представители на Microsoft отказали да коментират информацията. Отговор бил отказан и от NSA.
Припомняме, че компаниите от Силициевата долина се оказаха замесени в скандала със следенето в интернет и подслушването на телефонни разговори след разкритията, направени от Едуард Сноудън, които бяха публикувани в световните медии. Бившият служител на NSA, който в момента се намира в Русия със статут на временно пребиваващ, разкри методите на работа на ЦРУ и Агенцията за национална безопасност, както и имената на редица компании, сътрудничили на въпросните ведомства.