Microsoft възнамерява да изключи някои процеси и функции, свързани с File Explorer. Взаимодействието на приложението explorer.exe с другите елементи на файловата система, като например таскбара, неблагоприятно се отразява на производителността на Windows 11.
Софтуерният гигант предприема някои стъпки, за да отдели от File Explorer редица функции, включително връзката с таскбара, със системата за уведомления и други. Именно обединяването на десктоп средата с File Explorer е едно от най-тесните места на операционната система на Microsoft. Така например, сривът на File Explorer води и до срива на работния плот и редица други функции.
Microsoft по принцип започна да отделя процеса на Impressive Shell от File Explorer, който бе добавена във версия Windows 8.1. Функционалността Impressive Shell е директно свързана с процеса ShellAppRuntime.exe, който от своя страна е част от програмата explorer.exe.
В излезлите наскоро предварителни компилации на Windows 11 се вижда, че Microsoft е започнал премахването на софтуерния слой на Immersive от файловия мениджър. В най-новите версии на Windows 11 програмата ShellAppRuntime.exe вече може да бъде стартирана самостоятелно и независимо от explorer.exe. На практика потребителският интерфейс на търсенето в системата не се отваря, докато не бъде стартирана ShellAppRuntime.
Очевидно е, че съвсем скоро всичките функции на Windows 11 ще се стартират в отделни процеси, без да се налага използването на каквито и да било елементи на File Explorer.