Както навярно сте забелязали, десетилетия след жестокото противодействие на протестите на пекинския площад „Тянанмън“, тази година, около годишнината от събитията от 1989 г., духовете около темата отново бяха разбунени, а този път в сблъсъците между общественото мнение и обвиненията в диктатура и манипулации към Китайската комунистическа партия, бяха намесени и технологичните компании.
От Microsoft обявиха, че се извиняват за изчезването на резултати в търсенето на изображения в Bing, на кадри от събитията на „Тянанмън“, като обясниха, че това се дължи на човешка грешка. В Google Търсене изображения от черните събития все още са налични.
Неотдавна беше забелязано от интернет потребители, че Bing не показва изображения на събитията на „Тянанмън“ при търсене, като обяви, че активно работи по разрешаването на този проблем, описвайки, че той се дължи не на цензура от страна на правителството на Китай, нито на предприемане на нова политика за заличаване на съдържанието от резултатите в търсачката, а на човешка техническа грешка, без да дава повече подробности за какво става дума. Към момента Bing все още не показва никакви резултати от търсенето на изображения, свързани с площад Тянанмън. За сравнение, Google върна резултатите с изображенията, след като потребители забелязаха по-рано през миналата седмица, че снимки липсват и резултати от търсенето там.
На 4 юни 1989 г. китайската армия прекършва мирен протест на площад „Тянанмън“, при което загиват поне няколкостотин души. Властите стрелят по хиляди невъоръжени студенти и граждани, а телата на много от тях са унищожени, за да бъдат прикрити следите от събитията. Преди това стотици хиляди хора, в продължение на седмици, протестират с искания за свобода, елиминиране на корупцията и приемане на демокрация.
В резултат на усилията на Китай да прикрие доказателствата от събитията, много от младите поколения в страната днес дори не вярват, че събитията на площад „Тянанмън“ са се случили, а други просто отказват да повярват. Особено емблематично изображение, запазило паметта на онези времена, е фотографията „Неизвестен бунтар“ или “Tank Man“, както е известна на английски, която показва заснет китайски демонстрант, който застава за кратко пред колона от танкове „Т-59“, ден след избиването на стотиците невинни.