
Невероятният успех на Echo и Alexa, дигиталният асистент на Amazon, предизвика други от IT гигантите да се замислят за необятните перспективи, предлагани от този тип устройства. Макар и такива да бяха познати и преди – като Siri и Cortana – Echo представи една съвсем различна платформа, която се възползва освен от напредъка в области като гласовото разпознаване и изкуствения интелект, от възможностите на смарт устройствата да си комуникират, разпространението на смарт сензорите, но най-вече от отворената екосистема на устройството, позволяващо включването на голям брой компании и разработчици в напредъка и разпространението на услугата – нещо, в което Google, Apple и Microsoft се провалиха, заключвайки собствените си асистенти зад техните собствени продукти.
Google може би разбраха грешката си и анонсираният от тях дигитален асистент по време на I/O 2016, който ще замени Now, може би ще промени статуквото. А къде са Microsoft? Идват и те, разбираме от ZDNet. Проектът им се нарича Bing Concierge Bot.
„Нашият екип разработва високо интелигентен и продуктивен агент, който комуникира с потребителя посредством диалогова платформа, подобна на Skype, Messenger, SMS, WhatsApp, Telegram и под. Агентът върши това, което един човешки асистент би извършвал: извършва услуги за потребителя чрез автоматизирано изпълнение на задачи. Потребителят говори на агента на естествен език и му отговаря също на естествен език, за да събере нужната му информация. Веднъж сдобил се с нея той се свързва с доставчиците на услуги”, обясняват създателите на платформата в обява за работа, която вече е неактивна.
Запитани за коментар по обявата, която компанията публикува, от Редмънд са отказали коментар, но тя подсказва, че компанията разработва по-открита платформа от тази, която Google представи наскоро и се доближава по-скоро до Echo на Amazon. За разлика от последните, както Google, така и Microsoft притежават собствена софтуерна среда на основата, на която да развият платформата си през набор от устройства – съответно Android и Microsoft.