fbpx
8.5 C
София

Moderna тества иРНК ваксина и срещу сезонен грип

Най-четени

Moderna даде първата доза от своята mRNA ваксина срещу сезонен грип на своя първи набор от доброволци за клиничните изпитвания, съобщиха днес от фармацевтичната компания. Началото на изпитванията бележи следващия етап от работата на компанията върху този тип технологии за ваксиниране след поразителния успех на нейната ваксина срещу коронавируса, която е създадена на същия принцип.

Пред да избухне пандемията от COVID-19, иРНК ваксините бяха все още предимно експериментални, въпреки че често са обявявани като бъдещето на ваксините. Хората, на които се дава иРНК ваксина, биват инжектирани с малки фрагменти от генетичен материал от целия вирус. Техните клетки използват тази генетична информация за изграждане на частици от вируса, срещу които имунната система на тялото се научава да се бори.

Високата ефективност на иРНК ваксината срещу коронавируса, произведена от Moderna и други компании като Pfizer/BioNTech, беше най-значимото постижение в историята на този тип технологии за ваксиниране. Сега фармацевтичните компании планират да използват тази технология за борба с други видове инфекциозни заболявания, включително грип. Ваксините срещу грип, които се предлагат всяка година в Съединените щати, обикновено демонстрират ефективност между 40 и 60 процента. Най-често тези ваксини са произведени на принципа на технологията на отглеждане на синтезирана форма на грипния вирус, която обаче е силно отслабена или инактивирана, тоест не причинява симптоми. Когато ваксината бъде инжектирана в тялото на пациента, неговата имунна система започва да реагира на вируса, с което се обучава да го разпознава и неутрализира много по-бързо и ефективно, ако отново се сблъска с него в реална среда. Производството на този тип ваксини обаче изисква много време, затова компаниите обикновено започват да произвеждат ваксините си шест месеца преди началото на тяхната дистрибуция, като трябва да преценят и кой ще бъде най-популярният грипен щам, тъй като ваксините срещу грип също не са универсални – а това изисква от тях да правят прогнози, които далеч не винаги са точни.

Фармацевтичните компании се надяват, че ваксините срещу грип, базирани на иРНК, могат да бъдат по-ефективни от традиционните ваксини. Тъй като те ще бъдат по-бързи за производство, то процесът не трябва да започва толкова рано във времето, в резултат на което компаниите ще имат повече време да установят кой ще бъде опасният щам, който ще атакува през зимния сезон.

Moderna не е първата компания, която е започнала изпитвания на иРНК ваксини срещу грип – конкуренти като Sanofi и Translate Bio вече стартираха подобни изпитвания това лято. Pfizer и BioNTech също се интересуват от иРНК ваксини от няколко години и продължават с тези планове.

Moderna казва, че се надява в крайна сметка да създаде комбинирани ваксини, които да защитят хората от грип, COVID-19 и други респираторни инфекции с една доза. „Нашата визия е да разработим комбинирана ваксина с иРНК, така че хората да могат да вземат по една доза от нея всяка есен за висока ефикасност срещу най-проблематичните респираторни вируси“, заяви Стефан Бансел, главен изпълнителен директор на Moderna в прес съобщение.

Ако противогрипните ваксини, използващи тази технология, се окажат безопасни и ефективни, това също може да ни направи по-подготвени за потенциален пандемичен грип в бъдеще.


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

4 Коментара
стари
нови оценка
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Подобни новини