Отделът на NASA, който се занимава с мисията Dawn, публикува нови фотографии на кратера Окатор, заснети от височина едва 385 километра. В центъра на снимките се виждат ярките бели петна, които не дават покой на учените. Към днешен ден се счита, че дъното на кратера показва скорошни геологични процеси и може да се окажат път към вътрешността на планетоида. Тяхната природа засега не е известна. Фотографиите бяха публикувани по време на конференцията по планетология и селенология, която се състоя в началото на седмицата в Тексас.

На новите фотографии, изпратени от космическата сонда Dawn, ясно се виждат правоъгълни форми и пукнатини на дъното на кратера. Те обкръжават и пресичат централната част на кратера, която се оказа изпъкнала и точно изпъкналата част има бял цвят и силно отразява светлината. Според учените, тази геометрия показва скорошна геологична активност във вътрешността на кратера. За да се проверят всички хипотези е необходимо да се съставят детайлни карти на кратера Окатор.

Dawn е първият космически апарат, който бе изведен в сложна орбита на две космически тела, както и първата сонда, достигнала планета-джудже. Dawn се намира в орбита около Церера от месец март 2015 година, когато забеляза тайнствени ярки петна на повърхността на планетоида, съсредоточени на едно и също място.