Американският разработчик на чипове Qualcomm изрази желание да придобие британския конкурент – Arm. Последният беше близо да бъде купен от Nvidia, но сделката пропадна поради липса на одобрение от регулаторите.
„Интересуваме се да инвестираме в Arm“ каза главният изпълнителен директор на Qualcomm Кристиано Амон пред Financial Times (FT). „Това е много важен актив, който ще е необходим за разрастването на нашата индустрия.“
Според него Arm успя да постигне успех чрез колективни инвестиции в едноименната екосистема. Независимостта на Arm беше от решаващо значение за успеха на едноименната архитектура и сега всичко се движи към платформите на Arm, според ръководителя на Qualcomm. Ето защо, инвестициите в активи на компанията трябва да се оправдаят и да допринесат за по-нататъшното й развитие.
Според FT, Qualcomm е готова да закупи акции на Arm с участието на други производители на полупроводници. В същото време се обмисля вариант, при който Arm да остане самостоятелна компания след завръщането си на борсата.
По-рано през 2022 г. главният изпълнителен директор на Intel Пат Гелсинджър излезе с идеята да създаде синдикат от производители на чипове, който да стане основен инвеститор в IPO на Arm. Консорциумът, с участието на Intel, е в преговори за поглъщане на Arm, преди сделката за продажба на производителя на чипове Nvidia, каза той.
Nvidia обяви придобиването на Arm в средата на септември 2020 г. Съгласно условията на тогавашното споразумение, Nvidia е трябвало да плати 21,5 милиарда долара от своите акции и 12 милиарда долара от собствените си средства, включително и 2 милиарда долара веднага след споразумението. Въпреки това, през февруари 2022 г. беше обявено, че сделката е анулирана, която трябваше да приключи през март.
След това собственикът на Arm – SoftBank – обяви планове да разгледа възможността за IPO на британската компания или да продаде дял в нея на инвеститори до 2023 г. Според Bloomberg, към момента на листването пазарната капитализация на Arm може да е 60 милиарда долара.
В края на 2021 г. британската компания спечели 2,7 милиарда долара, което е с 35% повече от година по-рано. Arm също така отчете рекордна печалба от 1 милиард долара, което е с 68% повече от 2020 г.