На шести декември SpaceX за първи път изведе в орбита новия космически кораб Cargo Dragon в рамките на 21-вата мисия за снабдяване на Международната космическа станция с продукти и апаратура. Това бе стотното изстрелване на ракетата Falcon 9, която на 7 декември в изцяло автоматичен режим се скачи с МКС. Това е и първият случай, когато два „Дракона“ са едновременно скачени с Международната космическа станция.
Малко по-късно в официалния Twitter акаунт на SpaceX бе публикувано интересно видео с движещата се в орбита около Земята МКС с двата скачени към нея космически кораба Dragon.
Time-lapse of Dragon on approach – two Dragons now docked to the @space_station pic.twitter.com/I046jBmC7o
— SpaceX (@SpaceX) December 8, 2020
Генералният директор на SpaceX Илън Мъск обърна специално внимание на това, с каква скорост МКС се движи в орбита около Земята.
Time-lapse of Dragon on approach – two Dragons now docked to the @space_station pic.twitter.com/I046jBmC7o
— SpaceX (@SpaceX) December 8, 2020
„Наричат я космическа ‘станция’, но всъщност тя се движи около Земята със скорост около 25 пъти по-голяма от скоростта на звука или приблизително 10 пъти по-бързо от изстреляния от пушка куршум“.
Един от многобройните Twitter потребители публикува не по-малко интересно видео, което показва нощния полет на Международната космическа станция от Шанхай до Южна Корея.
Flying over the Earth at night in the International Space Station, from Shanghai to South Korea. pic.twitter.com/L8MJIQgt4k
— Wonder of Science (@wonderofscience) December 8, 2020
В отговор на това видео Мъск отбеляза, че суборбиталните полети са най-бързият начин за пътуване на големи разстояния. Още през 2017 година той предложи идеята за адаптиране на Starship за пътнически полети, като по този начин до всяка точка на планетата може да се достигне за не повече от един час.