От 9 февруари Twitter вече няма да предоставя безплатен достъп до API на компанията. Както беше обявено от официалния акаунт на Twitter Developer късно в сряда вечер, социалната медия на Илън Мъск ще спре да поддържа безплатен достъп до Twitter API и вместо това ще предоставя „платено основно ниво“. От Twitter не предоставиха никаква информация относно бъдещите цени, но заяви, че ще предостави „повече подробности за това, което можете да очаквате през следващата седмица“.
„През годините стотици милиони хора са изпратили над един трилион туита, като всяка седмица те стават още милиарди“, се казва в акаунта за разработчици на Twitter. „Данните от Twitter са сред най-мощните масиви от данни в света. Ангажираме се да осигурим бърз и всеобхватен достъп, за да можете да продължите да изграждате заедно с нас.“
API – съкращение от Application Programming Interface (интерфейс за програмиране на приложения) – позволява на трети страни да извличат и анализират публични данни от Twitter, които след това могат да се използват за създаване на програмируеми ботове и отделни приложения, които се свързват с платформата, като Pikaso, Thread Reader и RemindMe_OfThis. Понастоящем Twitter предоставя ограничен безплатен достъп до своя API заедно с премиум, и различни нива за разработчици, които премахват ограниченията за достъп до крайни точки и отключват различни допълнителни функции. Twitter не разкрива публично бъдещата цена на достъпа до своето API, въпреки че през февруари миналата година беше съобщено, че таксите започват от 99 долара на месец и се увеличават в зависимост от необходимото ниво на достъп.
Решението за премахване на безплатния достъп до API на Twitter последва актуализирането на правилата за разработчици на платформата, за да бъдат забранени клиентите от трети страни, което накара популярни приложения от трети страни за Twitter като Twitterrific и Tweetbot да се откажат от платформата.
Много малки разработчици са използвали безплатния достъп до API на Twitter, за да създават забавни инструменти и полезни ботове, които не са предназначени за получаване на приходи или печалба. В резултат на тази промяна обаче, много е вероятно много от тези интересни допълнения към платформата, използващи безплатния достъп до API на Twitter да започнат да събират такса или да бъдат спрени изцяло. Това ще се отрази и на хора като студенти и учени, които използват платформата, за да изучават онлайн поведението на потребителите и да събират информация за научни статии.
Главният изпълнителен директор на Twitter Илън Мъск полага усилия за увеличаване на приходите и стимулиране на монетизацията на Twitter, след като миналата година закупи платформата за 44 млрд. долара, с цел да изплати заемите и да изчисти планината от дългове в следствие на покупката.