Десетки акаунти, страници и групи в китайската социална мрежа WeChat, посветени върху темите за ЛГБТ+ общността, са били изтрити от популярното приложение във вторник, както става ясно от публикации и разкази на активисти по темата. Социалната мрежа е притежавана и управлявана от китайския технологичен гигант Tencent, като на собствениците на акаунтите и страниците, които са били изтрити, е изпратено информационно съобщение, в което им се казва, че са нарушили правилата на социалната мрежа, но не са им дадени повече подробности за кои точно правила става дума, нито по какъв начин се извършени нарушенията, както става ясно от материал на Асошиейтед прес, публикуван в сряда.
Съобщава се, че много от акаунтите на потребителите са били на студенти и активисти от неправителствени организации за защита на правата на ЛГБТ+ общността. Основателят на една такава организация заявява пред AP, че студентите са били помолени по-рано от ръководството на университетите, в които учат, да изтрият акаунтите от социалните си мрежи, както и да не споменават никъде имената на университетите, в които учат. Както става ясно, в почти всички изтрити акаунти е имало лични снимки, публикации и друга информация, която пряко идентифицира акаунтите с действителните лица зад тях.
На този етап не е ясно дали изтриването на акаунтите е в резултат на нареждане на китайската комунистическа партия или на друга държавен орган, но според AP ситуацията поражда опасения, че правителството на Китай може да се опитва да затегне контрола върху съдържанието на ЛГБТ активистите онлайн. От популярния технологичен портал CNET са се обърнали към компанията Tencent със запитване за допълнителен коментар за ситуацията, но на този етап не са получили отговор.
Нарастват ли репресиите в Китай?
Блокирането на акаунтите засили тревожността за влошаващата се нетолерантност на Китай към сексуалните и джендър малцинствата, както и към активистите, като по-рано стана ясно, че подобни рестрикции в социалните мрежи вече е имало и към групи за защита на феминизма в страната.
Китайските социални мрежи рутинно цензурират съдържание, считано за политически или културно чувствително, но често не е ясно дали решенията за цензура идват от правителствени указания или се вземат вътрешно от ръководството на компаниите, отново въз основа на опасения от евентуални репресии от страна на правителството. В сряда следобед акаунтът в Weibo на Zhou Xiaoxuan, известен като Xianzi, беше спрян за една година поради „нарушаване на регламентите на Weibo и подадени сигнали“. Синзи се разглежда като ключова фигура в китайското движение #MeToo, след като тя обвини бившия си работодател, популярен телевизионен водещ, в сексуален тормоз.
Tencent, компанията-майка на WeChat, не обясни какви са причините за масово спиране на акаунти и е отказала да коментира пред The Guardian.