САЩ са световният лидер в развитието на екосистемата на изкуствения интелект, но Китай им диша във врата

Най-четени

Емил Василев
Емил Василевhttps://www.kaldata.com/
Емил Василев редовно превежда сложни научни теми на достъпен език — от въпроси като „Какво е имало преди Големия взрив?" до практическото приложение на биотехнологиите в лечението на болести. Тази комбинация от технологична и научна журналистика го прави един от най-разностранните автори в екипа на Kaldata.

Развитието на системите за изкуствен интелект в различните страни отчита спецификата на средата във всеки регион, затова според експертите то е неравномерно. Така например, докато САЩ и Китай са водещи по отношение на развитието на инфраструктурата и обема на научните изследвания в областта на изкуствения интелект, законодателното регулиране на тази сфера на дейност в тези страни силно куца.

Изданието Semafor обсъди класацията на Станфордския университет за страните по различни аспекти на развитието на ИИ, като както САЩ, така и Китай могат да бъдат класирани като лидери в тази класация въз основа на следните критерии: научноизследователска дейност, икономически компонент, развитие на инфраструктурата и отговорност за приложенията на ИИ.

САЩ са на първо място в тази класация, Китай е на второ място, но съставът на останалата част от челната петица непрекъснато се променя.

Япония например е на трето място в света по развитие на инфраструктурата, но никъде другаде в света не се представя достатъчно добре, за да влезе в челната петица. В сферата на законодателното регулиране на технологията и контрола върху нейното разпространение лидер е Обединеното кралство, на второ място е Белгия, където се намира административният център на Европейския съюз, а на трето – Франция. По отношение на нивото на развитие на образователните програми в областта на ИИ Обединеното кралство е лидер, докато САЩ са едва на четвърто място.

Заслужава си да се отбележи, че по отношение на общественото мнение, подкрепящо развитието на изкуствения интелект САЩ също са начело, но Саудитска Арабия е на второ място, а Австралия допълва челната петица.

По отношение на научноизследователската и развойната дейност САЩ изпреварват другите страни по брой и разнообразие на големи езикови модели за изкуствен интелект, но китайските разработчици изпреварват своя геополитически съперник по отношение на чисто академичната дейност и патентната активност. САЩ разчитат на частен капитал за финансиране, докато Китай разчита на публичен капитал, но той често е преплетен с държавния.

Въпреки, че САЩ и Китай могат да се похвалят с правителствена стратегия за развитие на ИИ, законодателната регулация в тази област куца и в двете страни, макар че в САЩ положението е малко по-добро. Между другото, по отношение на инфраструктурните условия за развитие на ИИ Китай изпреварва САЩ и по наличието на високоскоростни комуникационни канали. Класацията не може да претендира за обективност, най-малкото поради ограничения достъп до някои статистически данни в Китай, но дава обща представа за състоянието на технологията в световен мащаб.

Всичко важно от света на технологиите, директно в пощата ти.

С абонирането приемате нашите Условия и Политика за поверителност. Може да се отпишете с един клик по всяко време.


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Google Новини, TikTok, Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iPhone, Huawei, Google Chrome, Microsoft Edge и Opera!

Нови ревюта

Подобни новини