Има поне един експерт, който смята, че „сингулярността“ – моментът, в който изкуственият интелект (ИИ) ще надмине интелекта на хората може да е само на няколко години. Това е много по-кратко от настоящите прогнози за срока в който ще дойде господството на изкуствения интелект, особено като се има предвид, че господството на ИИ не е точно гарантирано.
Бен Гьорцел – главен изпълнителен директор на SingularityNET, който има докторска степен от Temple University и е работил като лидер на Humanity+ и на Обществото за изкуствен общ интелект – заяви пред Decrypt, че според него до появата на изкуствен общ интелект (ИОИ) остават от 3 до 8 години. ИОИ е терминът за изкуствен интелект, който може да изпълнява задачи също толкова добре, колкото и хората и е предпоставка за сингулярността, която скоро ще настъпи.

Независимо дали му вярвате или не, няма признаци за скорошно забавяне на натиска върху изкуствения интелект. Големите езикови модели на компании като Meta и OpenAI, както и фокусът върху ИОИ на xAI на Илън Мъск усилено се стремят към развитието на ИИ.
„Тези системи значително увеличиха ентусиазма на света за ИОИ, така че ще имате повече ресурси, както пари, така и просто човешка енергия – повече умни млади хора искат да се потопят в работа и да работят по ИОИ.“
каза Гьорцел пред Decrypt
Когато концепцията за ИИ започва да се появява за първи път – още през 50-те години на миналия век Гьорцел казва, че нейното разработване се движи от военните на САЩ и се разглежда предимно като потенциален инструмент за национална отбрана. Напоследък обаче напредъкът в тази област се задвижва от компании с разнообразни мотиви.
Достигането до сингулярността обаче ще изисква значителен скок от сегашната точка на развитие на ИИ. Докато днешният ИИ обикновено се фокусира върху конкретни задачи, стремежът към ИОИ има за цел да даде на технологията по-подобно на човешкото разбиране за света и да отвори нейните способности. Тъй като ИИ продължава да разширява своето разбиране, той непрекъснато се приближава към ИОИ, което според някои е само крачка от достигането на сингулярността.
Технологията все още не е готова, а някои експерти предупреждават, че наистина сме много по-далеч от нея, отколкото си мислим, ако изобщо стигнем до нея. Но независимо от това търсенето продължава. Мъск например създаде xAI през лятото на тази година и съвсем наскоро пусна чатбота Grok, за да „подпомага човечеството в стремежа му към разбиране и познание“, според Ройтерс. Мъск също така нарече ИИ „най-разрушителната сила в историята“.
Тъй като много от най-влиятелните технологични гиганти – Google, Meta и OpenAI се стремят към усъвършенстване на ИИ, достигането на ИОИ може би е по-близо, отколкото изглежда. Само времето обаче ще покаже дали ще стигнем до сингулярността.
Всичко важно от света на технологиите, директно в пощата ти.
С абонирането приемате нашите Условия и Политика за поверителност. Може да се отпишете с един клик по всяко време.
Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Google Новини, TikTok, Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iPhone, Huawei, Google Chrome, Microsoft Edge и Opera!