В понеделник Европейският парламент и държавите членки постигнаха споразумение, според което през следващите няколко години европейските държави ще въведат в целия регион точки за зареждане с електричество и водород.
Според доклад на Bloomberg, публикуван във вторник, крайният резултат ще бъде зарядна станция за електромобили на всеки 60 километра.
Сделката ще обслужва и камиони, които ще имат специални станции на интервали 120 километра. Очаква се половината от тези цели да бъдат постигнати до 2028 година. Освен това до 2031 година ще бъдат налични и станции за зареждане с водород.
„Споразумението ще изпрати ясен сигнал на гражданите и другите заинтересовани страни, че удобна за ползване инфраструктура за презареждане и станции за зареждане с алтернативни горива, като водород, ще бъдат инсталирани в целия ЕС.“
заяви Андреас Карлсон, шведски министър на инфраструктурата и жилищното строителство, в изявление на Европейския съюз (ЕС).
През същата седмица беше представено знаково споразумение, което гарантира, че до 2035 година всички нови автомобили, продавани в ЕС, няма да отделят емисии, макар че в последния момент Германия все пак постигна договорка с ЕС за допускане на автомобилите, които ще се движат с така нареченото електронно гориво.
По данни на Европейската комисия пътническите автомобили и микробусите допринасят съответно за около 12 % и 2,5 % от всички емисии на CO2 в ЕС. CO2 е основният парников газ.
По-рано този месец ООН отправи предупреждение, че целта за ограничаване на повишаването на глобалните температури до 1,5 °C вероятно няма да бъде постигната, ако не бъдат предприети повече мерки. Именно този решаващ фактор доведе до новите квоти.
Според новите разпоредби до 2035 година всички нови автомобили, продавани в ЕС, не трябва да отделят никакви емисии на CO2, а до 2030 година емисиите на CO2 трябва да бъдат с 55% по-ниски от тези през 2021 година.
Справяне с липсата на инфраструктура
ЕП се надява с новата сделка за зарядни станции да реши проблема с липсата на инфраструктура за зареждане, която се счита за един от основните фактори, възпрепятстващи прехода към електромобили.
„Новите правила ще гарантират, че управлението и зареждането на автомобил от ново поколение е толкова просто и удобно, колкото и при автомобил, който зависи от бензина или дизела. Трябва да декарбонизираме транспортния сектор, който все още е отговорен за огромна част от емисиите.“
заяви Исмаил Ертуг, законодателят, отговарящ за новата знакова сделка
ЕС също така има амбициозни планове да гарантира, че 90 % от тежкотоварните превозни средства ще имат нулеви емисии до 2040 година, според Bloomberg.