1996 г. – Porsche Boxster
При появата на Boxster през 1996 г. Porsche има сериозни финансови проблеми. То се нуждаеше от сигурен хит, който да напълни касите му. Точно това постигна Boxster, като купувачите не можеха да се наситят на този блестящо управляем двуместен кабриолет със средно разположен двигател, с неговия енергичен и високооборотен шестцилиндров агрегат.
Някои бяха отблъснати от дизайна, но автомобилът беше уникален със своите наелектризиращи характеристики във формата на Boxster S – до степен, в която мнозина поставиха под въпрос значението на 911, който струваше около два пъти повече.
Подгласници за 1996 г: Ferrari 550M, Ford Ka, Jaguar XK8, Lotus Elise, Mercedes SLK, Renault Scenic, TVR Cerbera, General Motors EV-1
1997 г. – Toyota Prius
Когато се появява Prius, той е възприеман като странен и ненужно сложен. Не помогна и фактът, че стилът на оригиналния Prius беше неудачен и не беше толкова добър за шофиране. Но се оказа, че е точно толкова надежден, колкото се очаква от Toyota, и показа, че хибридният семеен автомобил не трябва да бъде компромисен по отношение на използваемостта, цената или изживяването при шофиране.
Първите Prius-и бяха с 1,5-литров двигател и не бяха практични като хечбек, но Toyota бързо се поучи и оттогава имахме още три поколения, всички с пет врати и – от третото поколение на автомобила – с 1,8-литров двигател.
Подгласници за 1997 г: Alfa Romeo 156, Ford Puma, Honda Civic Type R, Mercedes A-Class, Mercedes ML-Class, Toyota Prius, Volkswagen Golf Mk4, Lincoln Navigator
1998 г. – Ford Focus
Доказвайки, че чудесното управление на Mondeo от 1993 г. не е било изключение, а правило, Ford повтаря схемата с Focus, който тотално променя играта. Escort вече беше изчерпал потенциала си, когато Ford окончателно го спря през 1998 г. в полза на Focus, и е редно компанията да измисли ново име за своя бестселър, което да вдъхне нов живот на сектора на малките семейни хечбеци.
Водещ в класа си за шофиране, Focus също така изглеждаше като нищо друго (в добрия смисъл на думата), беше отлично усъвършенстван и в типичния за Ford стил имаше широка гама от двигатели, модификации, трансмисии и каросерии, така че всеки можеше да намери нещо за себе си – включително много плодово RS издание.
Подгласници за 1998 г: Audi TT, BMW Серия 3 (E46), BMW M Coupé и Roadster, Jaguar S-Type, Lexus IS, Peugeot 206, Smart ForTwo, Volkswagen New Beetle, Cadillac Escalade
1999 – BMW X5
Както видяхме, BMW не е първата компания, която създава луксозен SUV, но е първата, която създава такъв, който се управлява като лека кола, а не като камион. Дори и сега много съперници не могат да се сравнят с баланса на BMW, докато оригиналният X5 (с кодово име E53 от BMW) се предлагаше и с някои брилянтни двигатели и постоянно задвижване на четирите колела за целогодишна проходимост.
Накратко, Х5 беше точно това, което може да се очаква от BMW, така че беше ергономично блестящ и предлагаше практичност на комби – ето защо беше като да шофираш Серия 5 Touring, но доста по-далеч от асфалта.
Х5 винаги се е произвеждал в Америка, което е много логично, тъй като тя винаги е била един от най-големите пазари на модела и по този начин намалява транспортните разходи на BMW.
Подгласници за 1999 г: Audi A2, Audi RS4, Ferrari 360, Honda Insight, Honda S2000, Pagani Zonda, Skoda Fabia, Toyota Yaris
2000 г. – „BMW“ Mini
Светът вижда за първи път BMW Mini в края на 2000 г., въпреки че първите клиентски автомобили ще бъдат доставени едва през пролетта на 2001 г. На BMC/BL бяха необходими повече от 40 години, за да създаде малко над пет милиона класически Mini, а до август 2019 г. BMW почти достигна този брой, за да достигне 10 милиона.
Точно както оригинала, новото Mini беше страхотно за шофиране, а дръзкият му стил гарантираше, че е за хора от всикчки класи точно като предшественика си, дори и да не беше толкова достъпно. Все пак това беше бебенце на BMW, така че за разлика от оригиналното Mini нямаше изгодни цени.
Подгласници за 2000 г: Alfa Romeo 147, Morgan Aero 8 и Opel Speedster