

В сряда президентът Владимир Путин призова руското правителство да контролира цените на автомобилите, докато един от ръководителите на индустрията заяви, че западните санкции могат да доведат до срив на годишните продажби под 1 милион за първи път от началото на записите за продажбите на автомобили изобщо.
Според Максим Соколов, ръководител на най-големия руски автомобилен производител „АвтоВАЗ“, продажбите на автомобили са спаднали с над 60 процента досега през тази година и може да се окажат по-малко от една четвърт от тези преди десетилетие.
Част от тазгодишния спад се дължи на изтеглянето на чуждестранни производители на автомобили като Renault и Mercedes-Benz, както и на срива в търсенето, дължащ се на масовата мобилизация заради конфликта в Украйна.
Голяма част от тях обаче се дължи и на понижаването на жизнения стандарт и по-високите цени, както и на трудностите при осигуряването на компоненти, произведени в чужбина, след налагането на редица санкции от страна на западните държави в отговор на военната операция на Русия в Украйна; например последният модел на Lada трябваше да бъде произведен без въздушни възглавници и анти-блокираща система на спирачките.
В разговор с високопоставени служители, Путин призна, че ситуацията „не е лесна“, и поиска от правителството да разгледа въпроса за повишаване на достъпността на автомобилите, като изтъкна, че цените се повишават несправедливо.
„Бих искал да насоча вниманието Ви към необходимостта от постоянен контрол върху ценообразуването, така че в условията на тези трудности, за които всички сме наясно, включително и в областта на логистиката, никой да не злоупотребява и да не повишава необосновано цените на пътните превозни средства“, каза той.
„Надявам се, че както Вие, така и Федералната Антимонополна служба правите това през цялото време“.
НАЙ-ТРУДНАТА СИТУАЦИЯ ДОСЕГА
Министърът на търговията Денис Мантуров съобщи на Путин, че в момента се увеличават монтажните линии на местните производители на автомобили в Русия, включително „АвтоВАЗ“, производител на Лада и дъщерно дружество на Рено до май, ГАЗ, КАМАЗ и УАЗ.
Като обрисува розова картина, той заяви, че производството на Москвич, марка от съветската епоха, която изпадна в забвение след разпадането на Съветския съюз, ще бъде възобновено до края на месеца в завод, поет от Рено.
Той обаче също така отбеляза, че пазарът е бил подкрепен от заеми и субсидии за производителите, и заяви, че 55 000 автомобила са били продадени с държавна подкрепа през тази година.
Мантуров предложи също така да се разшири преференциалното финансиране на автомобили за военнослужещите, като добави: „Днес можем да говорим за очертаваща се тенденция към възстановяването на индустрията.“
Соколов беше значително по-малко оптимистичен.
Той заяви, че броят на продадените автомобили в Русия тази година ще падне под 1 милион, което е първият такъв случай в съвременната история.
„Миналата година той беше малко над 1,6 (милиона); дай Боже, тази година да е 670 000-700 000“, каза той на годишната конференция „Седмица на транспорта“.
Това е сравнимо с продажби от около 3 млн. единици годишно до 2012 г. – преди рязкото им намаляване, предизвикано отчасти от предишната вълна от санкции през 2014 г., след като Русия едностранно анексира Крим от Украйна.
„Всъщност АвтоВАЗ, както и цялата автомобилна индустрия на Руската федерация, вероятно се намира в най-трудната ситуация през тази година“, каза Соколов.
„Никога досега не сме се сблъсквали с толкова мащабно и всеобхватно предизвикателство“.