От Британската служба по конкуренцията и пазарите (CMA) заявиха, че вече не вярват, че предложената от Microsoft сделка за придобиване на Activision Blizzard ще намали значително конкуренцията на пазарите за конзолни игри. От надзорния орган заявиха по-рано днес, че са актуализирали предварителните си констатации, след като са получили нови доказателства, които елиминират някои от опасенията относно сливането на двете компании.

Докато от CMA първоначално вярваха, че превръщането на Call of Duty в ексклузивна игра за Xbox може да даде значително търговско предимство на Microsoft, предоставените нови данни изглежда са били достатъчно основателни, за да променят мнението на регулатора. След анализ и обсъждане на получената информация от антитръстовия орган са стигнали до извода, че „тази стратегия би донесла значителни загуби при всеки възможен сценарий“.
„Временните констатации са ключов аспект от процеса по разрешаване на случая и са изрично предназначени да дадат възможност на засегнатите компании и на всички заинтересовани трети страни да отговорят с нови доказателства, преди да вземем окончателно решение. След като разгледахме предоставените допълнителни данни, заключихме временно, че сливането няма да доведе до значително намаляване на конкуренцията на пазарите за конзолни игри, тъй като загубата за Microsoft от спирането на Call of Duty за PlayStation няма да може да бъде компенсирана с печалбите от предприемането на подобен ход. Нашето предварително мнение, че тази сделка поражда опасност на пазара за облачни игри, не е засегнато от днешното решение. Разследването ни продължава и очакваме да го завършим до края на април, когато да излезем с окончателно становище.“, заяви Мартин Коулман, председател на независимия панел, провеждащ разследването на CMA.
По-рано този месец от CMA изразиха опасения, че предложената сделка за придобиване може значително да намали способността на PlayStation да се конкурира с Microsoft, като се има предвид, че производителят на Xbox ще придобие пълни права върху поредицата Call of Duty, която от Sony определят като „незаменима“. В опит да получи одобрение за сделката, от Microsoft заявиха пред регулаторите, че са готови да направят всяка следваща игра от франчайза достъпна за PlayStation в същия ден, в който се появи за Xbox. Предложението е за срок от 10 години.
В опит да разсеят всички съмнения относно въздействието, което сливането би имало върху конкуренцията на пазара за облачни игри, от Microsoft наскоро обявиха сключването на няколко сделки за разпространението на Call of Duty на платформите на трети страни, предлагащи подобни услуги, ако придобиването бъде одобрено. Окончателният доклад на CMA относно сделката с Activision Blizzard се очаква да излезе до 26 април.