fbpx
11.4 C
София

Lenovo ThinkPad P16 (Gen 1): Убийствена мобилна работна станция за професионалисти

Компанията комбинира P15 и P17, за да се превърне в P16 в мобилна работна станция с превъзходна производителност

Най-четени

В края на 2022 година Lenovo представи най-новия си „звяр“ от серията P, давайки начало на нов 16-инчов представител в класа и показвайки, че 15-инчовеите модели са по-скоро от последното десетилетие. Тактиката на производителя е очевидна.

Lenovo реши да вземе средния размер и да рискува, поднасяйки напълно нов лаптоп, който е проектиран да действа като мобилен заместител на настолен компютър. Долният и задният ръб на модела са забележимо различни от обичайния стил на ThinkPad и на пръв поглед ще ви бъде простено дори да си помислите, че това е геймърски модел. Наистина, в него има хардуер с изключителна производителност, но той е по-скоро насочен към дизайн, творческа и развойна дейност, която изисква дискретен графичен процесор и изпепеляваща 14- или 16-ядрена производителност на процесорите от серията Intel Core HX 12-то поколение.

Това е тежък и скъп лаптоп, но е трудно да си представим по-мощен професионален модел за 3D дизайн, CGI рендиране, анализ на данни, машинно обучение или 4K видеомонтаж. Мощният P16 изпреварва конкурентите си и несъмнено е най-доброто решение, който търси най-доброто.

Високопроизводителният хардуер се съчетава с до 16-инчов UHD+ OLED сензорен дисплей със 100% DCI-P3 цвят и фабрично калибриране на цветовете X-Rite Pantone. Налични са и по-малки дисплеи за модела на по-ниска цена, включително UHD+ IPS екран без възможност за докосване, който имам в моето устройство за преглед, както и QHD+ и FHD+ опции. ThinkPad P16 (Gen 1) е голям, скъп и достатъчно мощен, за да действа като мобилен заместител на вашия настолен компютър. Подходящ ли е за вас и струва ли си парите? Нека разберем.

Поглед отвън: По средата между геймърски лаптоп и работна станция

Много ми хареса това, че въпреки големите размери, лаптопът все пак е сравнително лесно преносим и става за работа на дигитални номади, дори в парка, както можете да видите от снимките ни. Той ще се вмъкне в средно голяма раница или друга чанта за лаптоп, и ако можете да носите 2,95 кг ще можете да работите с невероятната му мощ буквално отвсякъде.

Сравнително тънката рамка около екрана помага да се запази общата площ на лаптопа до около 14,3 на 10,5 инча, а преработената долна част на модела е с извити ръбове и малко изнесена напред клиновидна форма, за да изглежда по-тънка. Долната част на корпуса е изработена от смес от пластмаса и стъклени влакна, а капакът е смес от алуминий, магнезий и хром. Всичко това се усеща много солидно и запазва по-голямата част от естетиката на ThinkPad.

Цветът на капака Storm Grey се компенсира от по-светъл сребрист цвят по горния изрез за антената, а обграждащата клавиатура споделя същия цвят Storm Grey. Долната част на лаптопа е с по-тъмно черно покритие Thunder Black.

По задната част на лаптопа са разположени по-често използваните портове като HDMI, двоен Thunderbolt 4 и порта за захранването, за да се улесни управлението на кабелите. Има два големи изпускателни отвора за топлия въздух, до редицата портове, а ръбът е подчертан с червена ивица. Това придава на лаптопа допълнителен стил, който обикновено се среща само при геймърските лаптопи.

ThinkPad P16 включва също така по страните USB-C 3.2 (Gen 2), два USB-A 3.2 (Gen 1), UHS-II четец за SD карти, 3,5 мм аудио жак, слот за заключване Kensington и опционален Nano-SIM слот, ако решите да вземете модел с 4G LTE свързаност. Голямата липса тук е тази на RJ45 Ethernet. ThinkPad P15 и P17 включваха този порт, така че е жалко, че го няма в новия модел.

Двойните 2W високоговорители са разположени между пантите на клавиатурата и дисплея. Те са подсилени от Dolby Atmos и могат да станат доста силни, без да се чува пукане или изкривяване. Басовете също са адекватни и не би трябвало да имате проблеми със слушането на разговори или музика, докато работите.

Камерата с резолюция 1080p (FHD) е изключителна, като предлага ясна картина, която се справя еднакво добре с ниска осветеност и пренасищане. Вграденото приложение Lenovo View също ви позволява да настройвате експозицията, интензивността и цветовете. Не изглежда да има някакви възможности за разпознаване на човешко присъствие, за да влизате и излизате автоматично, но има затвор за поверителност и инфрачервен сензор за разпознаване на лица чрез Windows Hello. В бутона за включване е вграден и четец за пръстови отпечатъци.

Безжичната свързаност включва Wi-Fi 6E и Bluetooth 5.1 като стандарт. Ако трябва да останете свързани навсякъде, дори и извън обхвата на Wi-Fi, има налична опционална 4G LTE връзка.

 Клавиатура и тъчпад

Клавиатурите на ThinkPad имат безупречна репутация и клавишите на P16 трудно могат да не се харесат. Ходът на клавишите е намален на 1,5 мм от 1,8 мм в сравнение с P15 и P17, но все още е удобен дори при писане часове наред.

Клавиатурата на P16 отговаря на звездната репутация на ThinkPad, с образцова подредба и великолепно усещане при писане. Включена е пълноразмерна цифрова клавиатура с клавиши за скоби, както и специални клавиши Home, End, Page Up и Page Down – и клавиши за бърз достъп за провеждане и прекратяване на конферентни разговори. Подобно на повечето ThinkPad-и, P16 има две посочващи устройства, с мини джойстик TrackPoint с три бутона (много ISV приложения се възползват от средния бутон) над среден по размер тъчпад с удобно щракване.

 Дисплей

Тестовата бройка за преглед на ThinkPad P16 е оборудвана с втората най-скъпа опция за дисплей, която Lenovo може да предложи. Той има резолюция 3840×2400 (UHD+), IPS панел, съотношение на страните 16:10, Dolby Vision, DisplayHDR 400 и фабрична калибрация на цветовете X-Rite Pantone. Той не е сензорен, но Lenovo предлага надграждане на UHD+, което включва сензорна функционалност и поддръжка стилус чрез писалката Precision Pen 2. Надграждането със сензор също така ви осигурява OLED панел, антирефлексно покритие и 100% DCI-P3 цвят.

Като се фокусирах отново върху недосегаемия IPS UHD+ дисплей в моето устройство за преглед, тествах точността на цветовете и яркостта. Моделът постига 100% sRGB, 99% AdobeRGB и 92% DCI-P3 цвят и се справя с 640 нита пикова яркост. Всички тези резултати са отлични и би трябвало да задоволят тези, които работят в специализираните цветови пространства. Винаги можете да намалите до 2,5K или FHD+ резолюция и да запазите sRGB покритието (въпреки че ще пропуснете поддръжката на Dolby Vision).

Харесва ми средата между 15- и 17-инчовите дисплеи, а по-високото съотношение на страните 16:10 е точно в съответствие с това, което очакваме от един лаптоп днес. Това беше забавен екран за ежедневна работа и не ми се налагаше да се притеснявам, че ще намеря твърде светло пространство благодарение на високия брой пиксели.

Производителност и батерия: По-добър живот от очакваното

През 2022 г. Intel представи процесорите си за лаптопи от серията HX от 12-то поколение като начин да вкара производителност, близка до настолния клас, в геймърски лаптопи и мобилни работни станции. Процесорите работят с 55W TDP, а максималната консумация на Turbo може да се покачи до невероятните 157W за кратки спринтове, когато е необходимо, и могат да бъдат овърклокнати.

Процесорът Intel Core i9-12950HX в моето устройство за преглед имаше шестнадесет ядра, разпределени поравно в страните за производителност и ефективност. Освен това той има 24 нишки, максимална честота от 5,0 GHz за ядрата Performance и 30 MB кеш памет. Поддържа се отчасти от два големи вентилатора с едри топлинни тръби и разпределители; има и доста мускулест графичен процесор, който трябва да се охлажда. За да проверя за дроселиране и температури, проведох 15-минутен стрес тест с всички основни компоненти при 100% натоварване на ThinkPad P16.

След „избухването“ на Intel Turbo, при което температурата на процесора се повиши до 99 градуса по Целзий, системата се балансира и поддържа процесора между 72 и 77 градуса, като консумира около 46 W енергия. Графичният процесор също се стабилизира на около 78 градуса по Целзий, като консумира около 121 W енергия. Процесорът успя да достигне 4,4 GHz по време на Turbo, като се балансира до 1,9 GHz през останалата част от теста. Графичният процесор остана стабилен на тактова честота от около 1,5 GHz. По време на теста не се забелязваше явно претоварване на CPU или GPU, въпреки че през последните няколко години Lenovo внимателно балансира своите профили на захранване, за да поддържа целия хардуер на подходяща температура.

При тестване на повърхностната топлина в края на стрес теста горещата точка на клавиатурата (между клавишите 8 и 9) се покачи до около 45 градуса по Целзий. В долната част на лаптопа, точно над люка за достъп до RAM и SSD, температурата достигна около 51 градуса по Целзий. Вероятно това няма да е компютър, който с удоволствие да използвате в скута си, поне ако системата е подложена на натоварване, но като цяло Lenovo е свършила добра работа, за да запази охлаждането на лаптопа.

Основният M.2 SSD слот на ThinkPad P16 и двата основни SODIMM слота за памет са достъпни през люка за поддръжка в долната част на лаптопа. Това, че не се налага да сваляте целия долен панел за бърз хардуерен ъпгрейд, е огромно предимство. Можете да конфигурирате системата с до 128 GB DDR5 RAM и до 4 TB M.2 PCIe 4.0 NVMe SSD памет направо от завода.

Проведох редица бенчмарк тестове, за да видя колко добре ThinkPad P16 (Gen 1) се конкурира с друг хардуер. Включих за сравнение настолен процесор Intel Core i9-12900K от 12-о поколение и настолен процесор Intel Core i9-13980HX от 13-о поколение.

Тези бенчмаркове показват потенциала на i9-12950HX като заместител на настолен компютър, като в редица тестове се доближава до i9-12900K. Имайте предвид, че i9-13980HX, който също сравних, има осем ядра повече и по-висока тактова честота от 12950HX. Изпълних още бенчмаркове, за да добия по-добра представа за представянето на графичния процесор и цялата система.

Изненадващо, въпреки целия този производителен хардуер вътре, ThinkPad P16 (Gen 1) успя да издържи седем часа в теста Modern Office rundown на PCMark 10. Той се фокусира главно върху стандартна продуктивна работа, без да оказва натиск върху процесора или графичния процесор, но е добре да знаете, че ще можете да изкарате цял ден живот на батерията, ако просто се занимавате с по-лека работа. Имайте предвид, че този тест е проведен с лаптопа в режим на най-добра производителност, така че ако преминете към балансиран профил, ще получите още по-добър живот.

Има една уговорка. Aко натоварвате лаптопа с интензивна работа на CPU и GPU, не очаквайте повече от два или три часа живот от 94Wh батерия. Едно друго нещо, което трябва да се отбележи, е, че включеното 230W зарядно устройство изглежда не може да се справи, когато лаптопът е под пълно натоварване. Няма да загубите батерията бързо, но не очаквайте лаптопът да се зарежда и да работи на пълна мощност едновременно.

 Трябва ли да купите Lenovo ThinkPad P16 (Gen 1)?

Трябва да купите Lenovo ThinkPad P16 (Gen 1), ако …
  • Искате производителност, близка до тази на настолен компютър, от лаптоп
  • Създавате дизайн, някаква разработка и творческа работа, която изисква професионални графични процесори NVIDIA от серия A и мощни CPU
  • Цените клавиатурата и издръжливостта на ThinkPad
Не трябва да купувате Lenovo ThinkPad P16 (Gen 1), ако …
  • Вие сте обикновен потребител, който търси лаптоп за обща употреба
  • Искате лаптоп за игри
  • Не можете да похарчите толкова голяма сума за нов лаптоп

В крайна сметка

P16 (Gen 1) е впечатляващ Thinkpad и се нарежда сред най-добрите лаптопи на Lenovo. Компанията се възползва по най-добрия начин от необходимата му дебелина, като е изработила долния корпус с по-заоблен вид, запазвайки алуминиевия капак за по-голяма стабилност и по-премиум излъчване. Този лаптоп е естетически издържан, което не винаги е лесно да се постигне с мобилна работна станция, но все пак имайте предвид, че P16 не е за всеки.

Ако купувате този лаптоп, вероятно вече сте осъзнали, че се нуждаете от здрав компютър, който да се справи с работното ви натоварване. Макар че настолният модел винаги ще остане на върха на класацията по производителност, чиповете от серията HX на Intel бързо наваксват и Lenovo е свършила добра работа, за да го предпази от дроселиране. Паметта за съхранение, оперативната памет и графичният процесор също са впечатляващи. Сертификатите на ISV помагат да се гарантира, че популярният софтуер за проектиране и разработване работи оптимално, а наличната наднормена производителност би трябвало да задоволи много професионалисти като аниматори, инженери, архитекти, дизайнери и много други, имащи нужда от такава мощна машина.


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

ЕДЕНИЧНИ ОЦЕНКИ

Дизайн
Производителност
Екран
Звук
Свързаност
Клавиатура и тъчпад
Ергономичност
Камера
Цена/качество
Абонирай се
Извести ме за
guest

5 Коментара
стари
нови оценка
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Подобни новини

В края на 2022 година Lenovo представи най-новия си „звяр“ от серията P, давайки начало на нов 16-инчов представител в класа и показвайки, че 15-инчовеите модели са по-скоро от последното десетилетие. Тактиката на производителя е очевидна. Lenovo реши да вземе средния размер и да рискува,...Lenovo ThinkPad P16 (Gen 1): Убийствена мобилна работна станция за професионалисти