fbpx
7.6 C
София

Представиха нов неврален имплант, по-тънък от човешки косъм, който всъщност не изисква имплантиране

Най-четени

Даниел Десподов
Даниел Десподовhttps://www.kaldata.com/
Новинар. Увличам се от съвременни технологии, информационна безопасност, спорт, наука и изкуствен интелект.

Човешката мозъчна кора се състои от шест клетъчни слоя, а екип от учени и инженери в Precision Neuroscience е на път да създаде устройство, което ще се превърне в седмия. Имплантът, който не изисква намеса в мозъчната тъкан, ще помогне на пациентите да управляват цифровата електроника само с помощта на невронни сигнали: да движат курсора на екрана и да пишат съобщения с помощта на мисълта си.

Устройството за кортикален интерфейс Layer 7 прилича на късче тиксо и се състои от маса електроди, по-тънки от човешки косъм. Това позволява устройството да бъде прикрепено към повърхността на мозъка, без да уврежда тъканта, съобщава CNBC.

Основаната през 2021 г. Percision, подобно на редица други компании, решава да се заеме с разработването на неврален интерфейс – система за декодиране на мозъчните сигнали и преобразуването им на езика на компютрите. Основана е от Бенджамин Рапопорт, съосновател на Neuralink (компанията на Илон Мъск, която се развива в същата област), и Майкъл Махер.

Но докато невронният имплант на Neuralink се имплантира в мозъчната тъкан, Precision предлага по-малко инвазивен хирургичен метод. Достатъчно е да се направи тънък разрез на черепа и устройството да се вкара в него като писмо през пощенска кутия. Дебелината на разреза трябва да е не повече от един милиметър, така че да не се налага пациентът дори да бръсне косата на главата си, за да се подложи на процедурата. Освен това процедурата е обратима: имплантът може да бъде отстранен, когато вече не е необходим.

„Смятам, че това е голям напредък в сравнение с технологиите, които изискват например краниотомия, отстраняване на голяма част от черепа, което отнема много време и крие риск от инфекция“, казва Магер. – Никога не съм срещал човек, който иска да му бъде пробита дупка в черепа“.

Според външни експерти основният недостатък на технологията Precision е, че устройството, поставено на повърхността на мозъчната кора, ще отчита мозъчните сигнали по-неефективно от имплантираното. Въпреки това дори това ниво на чистота на сигнала може да донесе голяма полза.

Компанията вече е провела експерименти с животни и очаква да получи одобрение за клинични изпитвания върху хора през следващите няколко месеца.


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

3 Коментара
стари
нови оценка
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Подобни новини