Condor ще бъде първият универсален квантов компютър преодолял бариерата от 1000 кубита. Също така, през следващата година IBM възнамерява да представи квантов компютър, базиран на новия процесор Heron, който е първият от серията нови модулни квантови процесори, които към 2025 година се очаква да доведат до появата на компютри с над 4000 кубита.
На теория квантовите компютри могат много по-бързо да решават задачите, които не са по силите на съвременните класически компютри, но към днешен ден използваните в една и съща квантова система кубити са твърде малко за практически цели. Заплетеността и другите квантови състояния, необходими за осъществяването на квантовите изчисления, са твърде крехки и чувствителни към температурата и шумовете. Тези проблеми могат да се решат в квантовите компютри с голям брой кубити.
IBM непрекъснато повишава броя на кубитите в своята техника. През 2016 година компанията за първи път комбинира 5-кубитов квантов компютър с електронен облак. След три години бе представен 27-кубитовия Falcon, през 2020-та 65-кубитовия Hummingbird. След това, през 2021 година се появи 127-кубитовият Eagle, а след това и Osprey с 433 кубита.
По принцип, има компании, които предлагат квантови компютри с много повече кубити. Така например, D-Wave преди време представи система с 5000 кубита. Но всички тези решения са специализирани за решаването на само съвсем тесен диапазон от задачи, предимно в сферата на оптимизацията. Condor на IBM ще бъде най-мощният така наречен универсален квантов компютър, който може да се справя и с алгоритмите за класическите полупроводникови компютри.