Учени от Южна Корея представиха съвсем малък имплант, който непрекъснато и в реално време извършва мониторинг на нивото на захарта в кръвта. За разлика от всички други подобни аналози той работи много по-точно и предоставя по-точна информация. Новата технология ще помогне на милиони пациенти да забравят за ежедневните инвазивни тестове с помощта на глюкомер.
Системите за непрекъснат мониторинг на нивото на глюкозата в кръвта стават все по-популярни в сравнение с традиционните убождания на пръстите за анализ на показателите на кръвта. Учените от националния институт в Улсан представиха една дългоочаквана алтернатива – имплантиран под кожата електромагнитен сензор, който измерва нивото на захарта в кръвта чрез измерване на нейната диелектрична проницаемост.
„Нашият прототип изцяло преодоля недостатъците на предишните системи за непрекъснат мониторинг, каквито са твърде краткото време на технологичен живот и точността на измерването на нивото на захарта в кръвта“ – заявиха учените.
Към днешен ден точността и функционалността на новия сензор бяха потвърдени чрез доклинични експерименти на кучета и прасета. Новата технология демонстрира наистина голям потенциал в областта на медицината. Плановете на учените са новата система за мониторинг на глюкозата в кръвта значително да разшири използването на неинвазивни инструменти сред диабетиците. Към днешен ден само 5% от диабетиците имат достъп до подобни уреди.