ARM официално представи първият функционален чип с гъвкава конструкция, в който не се използва силиций. Новата SoC е създаден от специалистите на изследователския отдел ARM Research съвместно с компанията PragmatIC в рамките на проекта PlasticArm.
Проектът е започнат още през 2013 година, а през 2015 година екипът от специалисти на проекта представя първия прототип. Но при създаването на работен екземпляр те се сблъскват с технологични и производствени проблеми. Първият работещ функционален чип PlasticArm, който е готов за масово производство, е създаден в края на миналата година и по-точно на 27 октомври 2020 година. Голяма роля в появата на този чип изиграва производствената система PragmatIC FlexLogIC
Представеният сега PlasticArm е съвсем опростим чип, базиран на 32-битовото RISC ядро Cortrex-M0 плюс 128 байта оперативна памет и 456 байта постоянна памет. Пластмасовата SoC работи с тактова честота 29 KHz, а консумацията не превишава 20 миливата. Създателите на PlasticArm заявиха, че неговото производство е по-евтино от неговите силициеви аналози.
В PlasticArm се използват тънкослойни транзистори от метален оксид (TFT), нанесени върху гъвкава подложка. Именно това осигурява на този чип необходимите еластични свойства. По принцип тази технология не е нова и се използва при производството на LCD дисплеи и гъвкави слънчеви панели.
Възможностите на PlasticArm не са достатъчни дори и за смарт часовник, но пластмасовият чип може да се използва в медицинските сензори, в IoT устройствата и в близко бъдеще може да доведе до появата на съвършено нов клас продукти, като например смарт етикети, дрехи и т.н.