Виртуалното пространство се оказва много подходяща среда за хората от бедни държави, които искат да изкарат малко пари. Една от най-благодатните зони на действие са масовите онлайн игри, предаде BBC.
Проучванията показват, че само в Китай и Виетнам има над 100 хиляди души, които правят пари от продажбата на виртуални стоки в световете на онлайн игрите. На пазара са цифрови мечове, брони, магии, златни монети и други стоки, които съществуват само във вид на единици и нули в компютърната памет. Богатите западняци са доволни, че получават предимство в игрите срещу малка сума пари, а търговците припечелват реален кеш, с който вдигат стандарта си на живот.
Глобалният пазар на стоки в онлайн игрите възлиза на внушителната сума от 3 милиарда долара. Това сочат последните данни на Световната банка.
Около 75% от търгуваните виртуални стоки идват от хора, които се занимават професионално с тази дейност. Окуражаването на подобна търговия помага много на бедните и развиващите се страни.
Пример за игри, които помагат за растежа на горепосочения вид търговия са Lineage и World of Warcraft. Добрата екипировка помага на играчите да ускорят развитието на героя си и много от тях не жалят пари за различни полезни предмети. Има два основни метода за снабдяване с тях. Първият е спечелването на битка с някое чудовище, а вторият е купуването на желания предмет от друг играч.
Около една четвърт от играчите в масовите онлайн игри купуват виртуални стоки срещу реални пари.