Тази година компанията PocketBook дръпна напред в състезанието на иновациите като пусна на пазара няколко уникални електронни четци. Преди известно време тествахме най-устойчивия в света PocketBook Aqua, сега в ръцете ни е първия в света електронен четец с камера. И това е само една от специалните характеристики на новия PocketBook Ultra.
Дизайн и ергономичност
Експериментирайки, разработчиците са се спрели на нов дизайн, различен от класическия външен вид, характерен за електронните четци PocketBook. Общите стилистични моменти могат да се проследят, но устройството е напълно ново и свежо.
За изработването на корпуса е използвана анодизирана метална повърхност. За разлика от всички останали PocketBook устройства, които винаги са били с обли ъгли, тук ъглите в горната част са почти остри. Ръбовете на устройството са ясно изразени като в същото време, както сме свикнали, има плавен преход от двете страни към задния панел. Това решение мигновено прави устройството стилно и привлекателно, но вече не е толкова оригинално. В края на краищата, именно гумирания му заден капак на предходните модели го прави толкова разпознаваем.
Рамката около дисплея е много тънка и деликатна. Такъв подход осигурява компактност – изключително малък четец за неговите шест инча. Като напомняне за гумираната пластмаса остава само кантът около екрана в духа на старите устройства.
Под екрана са инсталирани хардуерни бутони, маркирани с малки точици и стрелки.
Най-отдолу се намират жак за слушалки, бутон за включване, MicroUSB порт и слот за карта памет microSD.
Най-отгоре има дупчица за поставяне на каишка за китката.
На двете страни отзад допълнително са инсталирани двата бутона за по-удобно прелистване.
Голямата изненада е камерата с вграденасветкавица. Малкото оченце се намира в долния ляв ъгъл. Това място е малко неудобно, защото при фотографиране повечето хора държат устройството с двете си ръце за долните ъгли. Надяваме се, че това решение все пак има своето основание.
PocketBook Ultra се предлага в три цвята: бяло, кафяво и изумрудено. Той е много тънък – 8 мм, и невероятно лек – само 175 грама.
Дисплей
6-инчовият екран се базира на най-новата технология E Ink Carta, която дава 50% по-добър контраст в сравнение с предходната E Ink Pearl технология. Разделителната способност на екрана е 1024 x 758 пиксела, а плътността – 212 DPI. Разработчиците не са забравили подсветка за феновете на четене на тъмно, както и възможността за сензорно въвеждане с поддръжка на мултитъч.
Контрастът на дисплея наистина е добър, а прелистването на страниците става лесно и бързо. Ако го поставите редом с най-новия Amazon Kindle с E Ink Pearl екран, нашият екран ще бъде малко по-жълт, без никаква разликата в контраста.
Под капака
Бързото актуализиране на страниците се осигурява от процесор 1 GHz и 512 MB RAM. Вградената памет е 4GB и може да се разши с карта памет до 32GB.
Достъпът до интернет чрез вградения Wi-Fi802.11b/g/n осигурява свързване към социални мрежи и гледане на уеб-страници чрез услугата ReadRate, а предварително инсталираните Dropbox и Send to PocketBook ви позволяват да прехвърляте съдържание към устройството без да го свързвате с компютър.
Батерия
Капацитетът на батерията е 1500 мАч. За обичайния читател едно пълно зареждане е достатъчно за прочитането на 8000 страници за един месец време. Ако обаче редовно използвате подсветката, времето за ползване с едно зареждане на батерията ще се съкрати почти наполовина. С включен Wi-Fi и слушане на музика, зарядът на батерията ще е достатъчен само за една седмица.
Интерфейс и софтуер
След първото включване на устройството читателят веднага е удивен от нов и необичаен интерфейс. Той смътно напомня на съвременна система на Google Android: стартов екран, меню с приложения, \“завеса\“, зад която се открива достъп до общи настройки, Wi-Fi, Task Manager, търсене и активиране на подсветката. Тази система обаче е базирана на Linux, леко модифицирана и подобрена.
Стартовият екран показва корицата на последната четена книга, която веднага можете да прелистите, както и най-новите актуализации, заедно с иконите \“Библиотека\“, \“Магазин\“ и \“Камера\“.
В настройките е на разположение персонализация, информация за устройството, избор на език, акаунти и синхронизация, настройки на датата и часа, настройки на камерата, режим за пестене на батерията и други, обединени в \“Обслужване\“.
Страници могат да се прелистват не само централния бутон, но също така и с бутоните разположени на задната страна на четеца. Те са удобни в случай, че държите устройството с две ръце, в останалите ситуации опцията с бутона под дисплея е най-удобна. Минус на гладкия и лъскав корпус се оказва неговата хлъзгавина – четецът сякаш се опитва да се измъкне от ръцете ви. В другите модели, където задната страна е гумирана, не възникват подобни неудобства.
Страниците може да прелиствате съвсем лесно и с помощта на сензорния екран. Вменюто на настройките влизате директно с натискане на най-десния квадратен бутон, а при задържане на бутона включвате подсветката.
В менюто има настройки за четене, прелистване, четене на глас, водене на бележки и ползване на речник. Маркирането на дума, фраза или изречение е лесно – само кликнете върху екрана и задръжте пръста си в продължение на няколко секунди.
Четецът разполага с предварително инсталирана фирмена билиотека на PocketBook. Както и предишните модели Ultra разпознава огромен брой формати: EPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC (MOBI).
Камера
Задният панел на PocketBook Ultra е оборудван с 5-мегапикселова камера с автоматичен фокус. Вградената LED светкавица ви дава възможност да правите висококачествени снимки без да се съобразявате с осветлението. Снимките могат да бъдат използвани като скрийнсейвъри за устройството и да бъдат препратени на компютър, където вече в цвят ще добавят радост към семейния ви архив. Преди да прехвърлите снимката на компютър имате изображение в 16 нюанса на сивото. След прехвърляне получавате цветна снимка с добър детайл, но с по-слаб контраст и експозиция.
Вградените приложения могат да разпознаят текст и да го конвертират в подходящ за редактиране формат. При сканиране на документ трябва да движите камерата много плавно, тъй като изображението се актуализира сравнително бавно. Като имаме предвид, че това е първата стъпка на компанията в тази посока, очакваме подобрение при следващите устройства.
Фърмуер
От ноември този година компанията пусна актуализацията на фърмуера с фокус върху повишения потребителски комфорт при използването на камерата на устройството.
Новият фърмуер ще е от особена полза за тези, които работят с PDF и DjVu документи. При разработката му от компанията са интегрирали нововъведения, основани на предложения на потребителите, за разширяване на възможностите за работа с камерата. Изключителното за новата версия 5.3 на фърмуера е възможността да бъдат включени в един PDF документ до 10 изображения, заснети с устройството. Тези, които биха искали създаденият документ да е във формат, позволяващ редактиране, биха могли да приложат допълнително разпознаване и подравняване на текста.
Също по искане на потребителите, приложението за управление на камерата се обръща автоматично по време на фото заснемане. За допълнително удобство рамката за фокусиране остава на екрана и в момента на заснемането. Софтуерните подобрения съкращават значително времето, необходимо за сканиране на изображения и конвертирането им в текстови формати.
Изводи
На външен вид е просто идеален, а употребата му изисква да развиете някои нови навици –това е новият флагман на компаниятаPocketBook. Той е изключително компактен, бърз и отговаря на всички изисквания за електронен четец от висок клас. Дори камерата за вас да не е изкушение имате всички основания да изберете Ultra.