fbpx
11.8 C
София

Toshiba Qosmio X70-A-114 – геймърски лаптоп без забележки

Най-четени

Калин Карабойчев
Калин Карабойчевhttps://www.kaldata.com/
Калин Карабойчев е управител на Kaldata.com - най-големият български IT портал. Повече от 15 години се занимава активно с разработка и популяризация на услуги в българския интернет.

\"\"

Ревюто беше предоставено с любезното съдействие на PCStore.bg

Само допреди няколко години терминът „геймърски лаптоп” беше оксиморон. Продукт на чисто маркетингова хипербола и съдържащ в себе си очевадно противоречие дължащо се най-вече на хардуерните компромиси, които производители на мобилни компютри бяха принудени да допускат в името на максималната им портативност (размери и тегло).

В резултат повечето масови лаптопи бяха тънки и леки, но с относително скромна производителност – грях, който вечно лакомите за още и още изчислителна мощ актуални гейм заглавия трудно прощават.

Днес обаче тези времена вече зад гърба ни. Революционните технологични скокове, които хай тек бранша преживя напоследък сведоха споменатите компромиси до минимум и направиха възможни модели, като новия Toshiba Qosmio X70-A-114, предлагащ меко казано впечатляваща комбинация от хардуерни характеристики и функционалност. Преносим компютър, който трудно може да бъде наречен другояче освен „геймърски лаптоп”.

Красавец!

Трябва да призная – макар да предлага една идея по-мощен хардуер, последният чисто геймърски модел, който тествах – G750 на Asus ме остави с доста забележки по отношение на дизайна и общият му външен вид. От чисто естетическа гледна точка Qosmio X70-A-114 изглежда значително по-добре и \“грабва окото\“ с плавни форми, стилна комбинация от приятни цветове и куп симпатични малки детайли, като например светеща емблема Qosmio върху капака и ефектна LED подсветка за клавиатурата.

\"\"

И като казах клавиатура – другият ми голям проблем с G750 беше пълноразмерната му, но доста неубедителна от гледна точка качество на изработка клавиатура. За разлика от него по този параграф Qosmio X70-A-114 просто не оставя място за забележки – не само, че разполагате с комфортно голяма като размер и разположение на клавишите клавиатура, удобна дори за набор на по-голямо количество текст, но и самите бутони, както и целия кийборд панел оставят усещане за здравина и устойчивост – нещо относително рядко срещано при лаптопите по принцип. Всъщност от чисто субективна мога да сравня Qosmio X70-A-114 единствено с най-силно впечатлилият ме в това отношение ThinkPad Yoga.

Между другото такава е ситуацията и с вграденият тъчпад който машината предлага. Комфортно голям, удобен, макар и не чак на нивото на Lenovo машините, които са моят личен еталон за ергономичност при портативните компютри.

Освен това Toshiba сякаш са намерили по-удачната точка на баланса между пластмасови и алуминиеви елементи при изработка на корпуса отколкото Asus в техния G750, понеже са успели да конструират лаптоп, който едновременно създава усещане за стабилност и здравина, но без да тежи прекалено много (Qosmio X70-A-114 е с близо 2 кг по-лек от G750).

\"\"

 

Вградената озвучителна система на модела също оставя отлични впечатления – дело на аудио-факирите от harman/kardon, тя комбинира 4 говорителя със сборна мощност от 6 вата, поддръжка на 24 битово стерео и DTS Studio Sound.

Една от най-силните страни на системите от типа на Toshiba Qosmio X70-A-114, в сравнение с ултра-портативните им конкуренти е отсъствието на компромиси по отношение на наличните интерфейсни опции. В случая с Qosmio X70-A-114 бих казал дори \“пълното отсъствие на компромиси\“. Машината разполага с четири USB порта (два от които версия 3.0), вграден четец за флаш памет карти, HDMI и VGA видео изходи, Ethernet мрежови вход, Bluetooth 4.0 и Wi-Fi модули за безжична връзка и дори Intel WiDi технология за безжично свързване към съвместими външни монитори или HD телевизори.

Като допълнителен плюс отбелязвам и факта, че всички налични портове са симетрично разпределени от двете страни на корпуса така, че едва ли ще ви се наложи да правите сложни кабелни еквилибристики, в случай че трябва да свържете две или повече външни устройства към лаптопа си.

\"\"

Дисплея на системата е просто прелестен. Да, покритието му е гланцово, което може за някой потребители да се окаже негатив, но за сметка на това предлага меко казано внушителен диагонал от цели 17.3 инча и Full HD резолюция (1920 х 1080 пиксела) в комбинация със страхотни, ярки, живи и наситени цветове, плюс голям зрителен ъгъл. Безспорно един от най-добрите лаптоп екрани на които съм попадал в последно време.

Да не говорим, че като любител на цифровата фотография оценявам високо факта, че дисплея идва отлично калибриран още с изваждането от кутията – повечето мобилни системи не могат да се похвалят с подобна екстра.

Бърз!

Всъщност \“бърз\“ ли казах? Задраскайте това – нека е \“светкавично бърз\“. Машината разчита на процесор Intel Core i7-4700MQ с тактова честота 2.40/3.4GHz – един от най-високо производителните и в същото време енерго ефективни представители на генерацията Haswell.

Комбиниран с 8-те гигабайта RAM и дискретната видео карта Nvidia GeForce GTX 770M с 3GB собствена графична памет, този чип дава най-доброто от себе си и превръща Qosmio X70-A-114 в машина която е едновременно бърза и ефикасна. Всъщност модела на Toshiba е един от най-безшумните лаптопи от този клас на които съм попадал до момента – дори сериозно натоварен той не издава и звук, което говори меко казано добре за вградената му охладителна система.

\"\"

Да, в разглежданата версия дисковата подсистема разчита само на класически твърд диск, който обаче е с внушителен капацитет (1ТВ). Серията Qosmio X70 обаче включва и вариант с допълнително SSD устройство, което повишава още повече бързодействието й така, че ако това което предлага Qosmio X70-A-114 не ви е достатъчно винаги можете да изберете да речем следващият модел от фамилията – Qosmio X70-A-12X.

Нека все пак да видим как се справя машината \“в реални условия\“. Този път синтетичният тест, който използвах е новия PC Mark 8, който е страхотен – той вече не само визуализира финалните резултати по подходящ начин, но и дава база за сравнение с бенчмарковете на машини от различен клас – офис РС, геймърски лаптоп и прочее.

Както виждате с 3670 точки, Toshiba Qosmio X70-A-114 се нарежда малко след настолно (подчертавам НАСТОЛНО) геймърско РС от висок клас и е почти 1 път и половина по-бърз от заложеният в теста еталон за \“геймърски лаптоп\“.

\"\"

Тези резултати без проблем се потвърждават и от действителни игрални заглавия – традиционните Tomb Raider и Hitman: Absolution които използвам за тестване възможностите на различните системи.

В заглавието на Crystal Dynamics проследяващ раждането на бъдещата супер-звезда Лара Крофт, Toshiba Qosmio X70-A-114 без усилие постига средно 51.7 кадъра в секунда при използване на High настройки и Full HD резолюция. Повече от достатъчно за комфортна игра.

\"\"

В Hitman пък резултата е малко по-скромен – 37 fps при високо качество на графиката и Full HD, но пак не е много далеч от препоръчителната граница от 40 кадъра за секунда нужни за осигуряване на перфектно игрално преживяване.

\"\"

В заключение

Пределно съм наясно, че един от основните ангажименти, които човек в моята позиция има пред читателите си е да бъде обективен. Точно за това винаги търся не само позитивите, но и негативите, компромисите на тестваните от мен машини.

Точно по тази причина Toshiba Qosmio X70-A-11 ме изправи пред нелеко предизвикателство, тъй като се оказа рядък представител на моделите при които човек дори при най-внимателно вглеждане трудно може да открие сериозен недостатък.

Надеждна, високо производителна работна станция за тежки приложения като CAD/CAM софтуер или програми за видео/фото редакция от ранга на Adobe Creative Suit? Светкавично бърз геймърски компютър, който винаги да ви е \“под ръка\“? Toshiba Qosmio X70-A-114 идеално пасва на кой да е от тези два сценария.

\"\"

Да, става дума за доста скъпа машина, но в светлината на вложените в нея компоненти, нейната цена е напълно конкурентна на класическо, настолно РС с аналогични параметри.

Единственият по-сериозен негатив на Toshiba Qosmio X70-A-11 е относително краткото време за автономна работа, което той предлага – едва около 3 часа, но това е разбираем компромис при лаптоп от подобен клас. Пълно щастие уви все още не съществува, но пък срещу този относително приемлив минус, получавате толкова очевидно внушителен списък с плюсове, че в крайна сметка със сигурност няма да останете разочаровани.

Вижте промоция на лаптопи Toshiba с подаръци до 10.03.14

Вижте още лаптопи Toshiba

Aвтор: Драгомир Дончев


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Предишна новина
Следваща новина
Абонирай се
Извести ме за
guest

0 Коментара
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Подобни новини