Специалистите от Националната лаборатория в Оукридж създадоха нов електрически инвертор, с помощта на който електромобилите ще станат по-леки, по-мощни и по-бързи.

Създаването на толкова малък, но мощен инвертор е станало чрез използването на нов материал, базиран на силициев карбид, позволяващ значително увеличение на плътността на енергията. Новият материал има голяма забранена зона, която е ширината на енергийния диапазон между долния праг на зоната на проводимостта и горния праг на валентната зона. Полупроводниковите материали с голяма забранена зона могат ефективно да работят в много широк температурен диапазон, в сравнение с обикновените полупроводници. Това е особено важно за инверторите, без които съвременните електрически автомобили не могат.
В електромобила инверторът преобразува постоянния ток от акумулаторите в променлив ток, необходим за работата на електрониката и двигателите.
За да демонстрират новата концепция учените са представили прототип на 30 KW инвертор, в който компонентите са така проектирани и разположени, че да се постигнат възможно най-малки размери на устройството. Прототипът работи с течно охлаждане и демонстрира 99% ефективност на преобразуването.