Група учени от университета „Крал Абдул“ в Саудитска Арабия създаде материал с рекордно ниска отражаваща способност едновременно във видимия и инфрачервения диапазон. Засега това е най-черното вещество на Земята. Научната работа относно новия материал е публикувана в Nature Nanotechnology, а идеята се е зародила след изучаването на белия бръмбар Cyphochilus, който е най-бялото същество в природата.

Подобно на бронята на бръмбара, новият материал е покрит с микроскопични тела с особена форма, които на практика са фотонен кристал. В този случай, въглеродните нанотръби са разположени върху повърхността на малки сфери с диаметър 30 нанометра, но не отразяват, а поглъщат светлината. Хаотичното разположение на нанотръбите създава десен от метални вълноводи.

Учените отбелязват, че теоретично е невъзможно създаването на абсолютно черен материал, който поглъща абсолютно всичката светлинна енергия, падаща върху него.

Новият материал поглъща 98-99% от електромагнитното излъчване във видимия и инфрачервения диапазони и по-точно, излъчването с дължина на вълната от 400 до 1400 нанометра с всякаква поляризация. Това е с около 26% по-добър параметър на поглъщане, отколкото всеки известен досега материал.
Материалите с изключително ниска отразяваща способност се използват в производството на слънчеви батерии, за опресняване на водата, във военното дело.

Авторите на изобретението допълват, че производството на новия материал е евтино и той ефективно действа и под вода.