Да си представим ситуация, в която ДВГ автомобилите и въглищните електроцентрали вместо въглероден диоксид при изгарянето на горивото да започнат да дават чист кислород. Звучи като фантастика, но австралийски учени направиха именно това и представиха неособено сложна инсталация за съвсем лесното и ефективно превръщане на CO2 в кислород и твърд въглерод.
Представеният първи прототип на тази инсталация е с обем 2 литра и в него се използват специфичните физикохимични явления при преминаването на въглеродния диоксид през галий. Този метал се разтопява при температура близка до 30 градуса по Целзий, като освен галий в течна форма се използва и галий във вид на наночастици. В тази смес са добавени малки сребърни стълбове с нанометрови размери. В процеса на работа сместа активно се разбърква, при което протичат трибо-електрохимични реакции, при които течните химични елементи чрез възникващата сила на триене започват много активно да взаимодействат с повърхността на твърдите вещества.
Научната работа е публикувана в списание Advanced Materials. В своя материал учените подчертават, че тяхната малка инсталация вече в продължение на един месец без каквито и да било промени в параметрите преобразува по 100 милилитра CO2 в минута. За превръщането на един тон CO2 в чист кислород и твърд въглерод се изразходват 230 киловатчаса електрическа енергия, което възлиза на около $100. Ефективността на преобразуването възлиза на 92%, като въглеродът във вид на люспи изплува на повърхността и съвсем лесно се събира.
Учените подчертават, че с подобна инсталация може да бъде оборудван всеки ДВГ автомобил и всяка електроцентрала с изкопаемо гориво. По този начин въздухът може бързо да бъде пречистен.
За комерсиализирането на новата технология веднага бе създадена компанията LM Plus. Ще следим ситуацията.