Наред с гравитационните вълни и изригванията на гама лъчи, бързите радиоимпулси (Fast radio burst, FRB) са едно от най-мощните и загадъчни астрономически явления. За една милисекунда те излъчват повече енергия, отколкото Слънцето за три дни. Повечето изригвания от подобен род са единични, но в редки случаи те се повтарят на равни интервали. С усъвършенстването на инструментите за наблюдение нараства и броят на откритите повтарящи се сигнали от подобен род. Учените засега не разбират тяхната природа.
Въпреки мистериозния си характер, бързите радиоимпулси се появяват много често и достигат Земята средно хиляда пъти на ден. Досега нито една теория не може напълно да обясни техния произход. Може би те са причинени от неутронни звезди и черни дупки, от пулсари или магнетари, или дори от някакви извънземни средства за комуникация.
Канадската радиовълнова обсерватория CHIME е изградена, за да открива дължините на вълните на светлината, поглъщана и излъчвана от водорода. Астрономите могат да я използват и за измерване на скоростта на разширяване на Вселената. Оказа се обаче, че инструментите на обсерваторията са идеални за изучаване на бързите радиоимпулси.
По време на своята работа обсерваторията е открила повече от хиляда източника на бързи радиоимпулси. Използвайки нов тип алгоритъм, който анализира множество близки едно до друго събития със сходни параметри, учените от колаборацията CHIME/FRB откриха 25 нови повтарящи се FRB сигнала в данните от 2019-2021 г., пише Universe Today.
От над хилядата бързи радиоимпулси, засечени от астрономите досега, само 29 са се повтаряли. Но почти всички повторения са нерегулярни. Въпреки това алгоритъмът е успял да идентифицира още 25 повтарящи се радиоимпулси.
Освен това учените успяха да регистрират любопитни особености, които могат да се окажат полезни при разгадаването на загадката на техния произход.