Камера, монтирана на най-високия връх на Хаваите, наскоро засне поредица от зелени линии, които трептят нагоре-надолу в нощното небе на региона. Каква е причината за тази странна и поразителна гледка?
Тези редове се появиха на 28-ми януари. Те пресякоха небето един след друг само за секунда. Снимките са направени от камерата Subaru-Asahi Star Camera, която е съвместна собственост на Националната астрономическа обсерватория на Япония (NAOJ) и японската информационна агенция Asahi Shimbun. Тази камера е монтирана на телескопа Subaru, разположен на върха на Мауна Кеа. Това е спящ вулкан, който се издига на 4207 метра над морското равнище и предлага почти безпрепятствена гледка към космоса.
Тези лазерни светлини не са вериги от компютърни кодове, които показват, че живеем в компютърна симулация, подобна на Матрицата. Всъщност те са излъчени от устройство на борда на сателита ICESat-2 на НАСА.
Целта на ICESat-2 е да проследява промените в криосферата (всички области на морската или земната повърхност, където водата се намира в твърдо състояние) и в облачната покривка, причинени от предизвиканите от човека климатични промени.
За целта спътникът използва висотомер, за да обстрелва земната повърхност с лазери. Висотомерът измерва времето, необходимо на тези лазери да се отразят от антената на сателита. Този мощен висотомер, известен като ATLAS (Advanced Topographic Laser Altimeter System), може да изстрелва 10 000 лазерни импулса в секунда. Това позволява на устройството да измерва всеки 0,7 м от повърхността на Земята.
Следователно зелените линии, забелязани наскоро в небето над Хаваите, са резултат от въздействието на някои от тези лазерни импулси, които са попаднали в обектива на камерата.