Революционен резултат постигнаха учени от Израел. Те създадоха генетично идентични клетки с едно изключение – различен набор от полови хромозоми. Постижението разкрива нови възможности за тестване на експериментални лекарства и изучаване природата на различните заболявания. Известно е, че болестите и лекарствата имат значително по-различен ефект върху организма в зависимост от биологичния пол, но това не винаги е възможно да се установи дори по време на различните етапи на клиничните изпитвания.
В близкото минало за изследванията на болестите и реакциите на лекарствата по подразбиране се използваше мъжкия организъм. Но изследванията през изтеклите десетина година ясно показват, че този подход е грешен и разликите между мъжете и жените са по-значителни, отколкото се считаше досега. Така например, жените са по-податливи на Алцхаймер и автоимунни заболявания, докато мъжете са по-податливи на рак и инфекции, а пандемията от COVID-19 показа, че мъжете са по-склонни да се разболяват в остра форма на COVID-19, докато жените са по-склонни да развиват дълготрайни симптоми.
Има много такива примери, така че е много важно да се вземат предвид различията между половете. Днес дори големи проучвания с голям брой участници от двата пола не дават възможност за по-подробното откриване на тези разлики.
Основният проблем е в това, че дори да бъде определена някаква конкретна тенденция при жените, не е възможно да се разбере дали причината са половите хромозоми или хормоналния профил.
Сега учени от Израел предоставиха нов инструмент за бъдещи изследвания – генетично идентични стволови клетки с различен набор от хромозоми, съобщи изданието New Atlas. За да разработят уникалните клетки, те са използвали биоматериал от мъж със синдром на Клайнфелтер, при който човек има допълнителна Х хромозома.
Генетично идентичните мъжки и женски стволови клетки бяха получени от кръвна проба на такъв пациент чрез тяхното преобразуване в индуцирани плурипотентни стволови клетки.
„Това е пробив в областта на медицината. Уникалният модел на тези стволови клетки ще доведе до нови открития по отношение на различията между половете при заболяванията, към точната оценка на ефективността и токсичността на лекарствата, за да могат те да бъдат добре адаптирани към организмите на мъжете и жените“ – заяви заключи авторът на изследването Бенджамин Рубинов.
Очевидно е, че новата технология ще подобри изучаването естеството на много заболявания при които има полови различия. Така например, по-рано бе доказано, че най-често срещаното заболяване на сърдечно-съдовата система – хипертонията – изисква различно лечение в зависимост от пола. В друго изследване учените откриха важни нови разлики в характеристиките на сърцата на мъжете и жените, а по-рано – причината за повишената чувствителност на жените към кокаина.