Според изданието WindowsLatest, Microsoft е на път да преосмисли подхода си към създаването на операционни системи. Windows 12, която се очаква да излезе съвсем скоро, ще разчита изцяло на възможностите на невронните мрежи и изкуствения интелект, с които другите платформи, включително macOS и Linux, не разполагат.
Известно е, че Microsoft е инвестирал 10 милиарда долара в OpenAI, която е създател на чатбота ChatGPT, базиран на невронни мрежи. В дългосрочен план тя може да замени търсачките или значително да подобри тяхното качество.
Очаква се Windows 12 да излезе на пазара през 2024 година, понеже такъв е цикълът на излизане на новите версии на операционната система на Microsoft. В новата ОС повсеместно ще се използват невронни мрежи и мощен изкуствен интелект. който ще се използва във всички функции и приложения на Windows 12. Технологиите на OpenAI първоначално ще бъдат внедрени в облачните приложения на Microsoft 365, като по този начин значително ще се опрости създаването на нови документи и съвместната работа върху файловете от най-различен тип.
Вероятно основите на интерфейса на невронната мрежа ще бъдат тествани първо върху потребителите на Windows 11. След няколко месеца предстои излизането на голяма актуализация на операционната система, в която вероятно ще бъдат внедрени най-новите технологии за изкуствен интелект. Знаем, че Microsoft вече използва възможностите на изкуствения интелект в някои продукти (например в Skype невронните мрежи могат да заместват фона по време на видеочат и да превеждат речта на потребителя на езика, който събеседникът разбира в реално време, генерирайки гласа на истински хора). Освен това Microsoft планира да включи езиковия модел GPT-4 в своята търсачка Bing, което ще ѝ позволи да намира информацията по-бързо и да отговаря по-подробно на заявките на потребителите.