Китайската роботизирана Лунна станция Чанъе-5 успешно събра реголит от повърхността на естествения спътник на Земята. В следващите няколко дни космическият апарат трябва да изведе в лунна орбита взетите проби лунен грунд, след което ще се отправи към нашата планета.
Китайската национална космическа корпорация съобщи, че опаковането на пробите в специалния контейнер е било приключено на втори декември в 16 часа наше време след 19 часа работа. Китайските медии допълват, че сондата е издържала температура от над 100 градуса по Целзий.
China's Chang'e-5 probe has completed sampling on the moon, and the samples have been sealed within the spacecraft, China National Space Administration announced Thursday morning. pic.twitter.com/L7db2HRpXc
— People's Daily, China (@PDChina) December 3, 2020
В рамките на тази мисия Китай възнамерява да събере около два килограма лунни проби. Китайския специалисти ще ги изучат в рамките на новия проект за строителството на научноизследователска база на Луната.
Да си припомним, че на 24 ноември тежката ракета носител Чанджън-5 бе успешно изстреляна от космодрума Венчан и изведе в космоса новата китайска лунна роботизирана станция Чанъе-5, която трябва да достави на Земята лунен грунд от вулканичния район в Океана на бурите (Oceanus Procellarum). Сега пробите са взети успешно и остава да бъдат и успешно доставени.
Ако мисията приключи с успех, Китай ще стане първата за последните 44 години държава, която успешно е транспортирала на земята геологични проби от повърхността на Луната.
Специалистите на списанието Science пресметнаха какво ще бъде радиационното облъчване на астронавтите на повърхността на Луната. Оказа се, че те ще бъдат опасно облъчени, ако останат на повърхността на Луната повече от една година. Ето защо бе предложено да се изгради лунна база, която е покрита със слой от реголит с дебелина около 76 см. При тези условия нивото на радиацията е колкото земното.