Астероидният пояс е област в Слънчевата система, простираща се между орбитите на Марс и Юпитер. С многобройните си малки скалисти тела, той показва как е изглеждала Слънчевата система приблизително 10 до 100 милиона години след раждането на Слънцето. Защо обаче от формирането ѝ до днес поясът не се е сгъстил и не е образувал планета? Основните причини са две. Първо – в пояса няма достатъчно маса, за да се образува планета, и второ – поясът е твърде близо до Юпитер.
Недостатъчна маса
Не можем да измерим масата на всеки малък астероид в астероидния пояс. Можем обаче да я изчислим като наблюдаваме големите астероиди и изследваме орбитите както на Марс, така и на Земята. Поясът притежава обща маса едва около 4 процента от масата на Луната – недостатъчно, за да се формира тяло с размер на планета.

Защо общата маса на астероидния пояс е толкова малка? И защо там не се е образувала планета, когато се е формирала Земята?
Прекалено близо до Юпитер
Юпитер дестабилизира астероидния пояс чрез диманични влияния и така причинява т. нар. орбитален резонанс. Това е ефект, при който орбитата на астероида има конкретен период, така че астероидът се разминава с планетата на същото място. Когато това се случи между даден астероид и Юпитер, гравитационните влияния на Юпитер върху астероида подсилват този ефект и така те могат лесно да изхвърлят астероида от Слънчевата система.

Тези резонанси (и други видове смущения, свързани с газовите гиганти Юпитер и Сатурн) вероятно са лишили древния астероиден пояс от по-голямата част от неговата маса. Така че астероидите, които виждаме днес, са малкото оцелели, които по някакъв начин са избягали от „хватката“ на Юпитер.
В момента е активна мисията OSIRIS-REx на NASA – мисия за изследване на астероиди и връщане на проби. Очаква се утре (20 октомври 2020 г.) сондата да кацне на астероида 101955 Бену, от който ще събере проби, които да върне обратно на Земята. Кацането можете да гледате на живо в 13:00 часа българско време тук.