Луната Титан е най-големият спътник на Сатурн и представлява един от най-интересните светове в цялата Слънчева система. Това е единственото място във Вселената (с изключение на Земята), което има огромни басейни като реки и езера. Те обаче са пълни с леснозапалимите метан и етан.
В небето на Титан за издигнати плътни облаци и гъста мъгла, които затрудняват изучаването на спътника. Космическият телескоп „Джеймс Уеб“ обаче успя да помогне на учените да видят за пръв път метеорологичните условия отблизо.
„Чакахме години, за да се възползваме от инфрачервената технология на „Уеб“ за изследване на атмосферата“, казва главният изследовател в „Джеймс Уеб“, Конър Никсън.
НАСА успя да наблюдава средната част на северното полукълбо през късно лято, когато Слънцето огрява повърхността на Титан. Усъвършенстваните инструменти на „Джеймс Уеб“ позволиха на астрономите да определят и височината на облаците.
Данните вълнуват много учени, включително и Маел Ес-Сайех, завършил студент в Université Paris Cité, който от години разчита единствено на компютърни изображения, за да изследва Титан.
„Много е вълнуващо най-накрая да получим реални данни след години на симулация. Нямам търпение да видя следваща част“, казва той.
Изучаването на Титан от „Уеб“ и други обсерватории помага за развитието на мисията на НАСА Dragonfly до Титан. Агенцията ще изпрати спускаем апарат до спътника, за да потърси признаци на живот. Мисията е планирана за 2027 г.