fbpx
13.5 C
София

Криптовалутите промениха обстановката в сферата на информационната сигурност

Най-четени

Даниел Десподов
Даниел Десподовhttps://www.kaldata.com/
Новинар. Увличам се от съвременни технологии, информационна безопасност, спорт, наука и изкуствен интелект.

Директорът по програмно осигуряване на F-Secure и известен специалист по информационна безопасност Мико Хипонен (Mikko Hyppönen) обясни, защо растящата популярност на компютърните криптовалути директно влияе върху защитата на компютърните системи.

„Съвършено различни неща са защитата на една организация от банда киберпрестъпници, която напада с цел да спечели пари, в сравнение със специализирана атака с цел шпионаж по поръчка на правителството“ – обяснява Хипонен. „Но защитата на вашата организация е напълно различна в случай, че целта на злоумишлениците не са пари, нито шпионаж, нито дори опит за изразяване на някакъв протест. Против всеки тип заплаха за компютърната сигурност е необходимо използването на различни стратегии и различни програмни инструменти“.

По-рано, бот-мрежите изпращаха спам или участваха в осъществяването на DDoS-атаки. Сега, заради разпространението на криптовалути като Bitcoin и Litecoin се появи нов тип злоумишленици с принципно различни задачи: инсталиране на програма в компютъра на потребителя, която по никакъв начин не издава присъствието си и не взаимодейства с потребителя, не се занимава с кражба на данни и конфиденциална информация. Това са скрити програми, които използват част от процесорните ресурси, за да изработват тихо и незабележимо биткоини.

„Появиха се точни и добре работещи механизми, чрез които става възможно спечелването на пари дори и от компютри без потребители“ – казва Мико Хипонен. „Всичко се случва точно днес. Това е уникален процес и досега никой не е виждал нещо подобно в историята на вредоносните програми. Заразените компютри стават част от полезна пирингова мрежа“.

Действително, в мрежата по придобиване на единици криптовалута могат да бъдат включени например новите модели телевизори и други битови устройства с достатъчно изчислителна мощност, които не се нуждаят от непрекъснат потребителски контрол и са свързани към глобалната Мрежа.


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

5 Коментара
стари
нови оценка
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Подобни новини