През 2018 година НАСА обяви конкурс за разработването на космически апарат, който може да достави на Марс не по-малко от 1000 килограма полезен товар за не повече от 45 дни. Той също така трябва да може да осъществява по-продължителни полети в Слънчевата система, както и извън нейните предели. Специалистите от университета Макгил предложиха концепция за лазерно-топлинно задвижване. Използва се масив от инфрачервени лазери с диаметър 10 метра, които излъчват с дължина на вълната един микрон и с обща мощност 100 мегавата. Товарът, който предварително е изведен в орбита около Земята, е оборудван със отражател, който препраща лазерният лъч от Земята към топлинна камера, запълнена с водородна плазма.
Когато ядрото на тази плазма се нагрее до температура 40 хиляди градуса по Келвин, газовете около това ядро ще се нагрее до температура 10 хиляди Келвина и излизайки от соплото ще създадат тяга, достатъчна за ускоряването на този космически кораб. Тези импулси ще протичат на всеки 58 минути. Това ще даде възможност на корабът да се ускори до 17 километра в секунда. С тази скорост до Марс може да се стигне за месец и половина.
Тази система има изключително добро съотношение на масата към енергията, което е в рамките на 0,001-0,01 кг/ват, което е много по-добро и от най-новите атомни задвижвания, понеже източникът на енергия остава на Земята, а използваните отражател и камера имат съвсем ниско тегло.
Разбира се, много по-трудно ще е влизането в орбита около Червената планета, но навярно за постигането и на тази цел ще бъде обявен нов подобен конкурс.