Според нов доклад през следващите две години възобновяемата енергия ще измести въглищата като най-голям източник за производство на електроенергия в световен мащаб.
Международната агенция по енергетика (МАЕ) констатира, че масовото ускоряване на прехода към чиста енергия е до голяма степен обусловено от глобалната енергийна криза, предизвикана от нахлуването на Русия в Украйна. То ще доведе до това, че през следващите пет години светът ще добави толкова мощности за възобновяема енергия, колкото през последните две десетилетия.
В проучването се отбелязва, че световната енергийна криза е „предизвикала безпрецедентен импулс“ за възобновяемите енергийни източници.
Импулс, който е „ускорил“ прехода към вятърна, слънчева и водна енергия.
Прекъсването на доставките на изкопаеми горива подчерта предимствата на енергийната сигурност на електроенергията, произведена от възобновяеми източници. По-високите цени на горивата направиха технологии като слънчевите панели и вятърните турбини по-конкурентни.
Изследователите прогнозират 85-процентно ускоряване на прехода през следващите пет години. Стойността е в сравнение с предходните пет години. Разликата е огромна дори с очакванията, които е имало само преди година.
Дялът на възобновяеми източници в енергийния микс се очаква да се увеличи с 10 процентни пункта през прогнозния период, достигайки 38% през 2027 г. Възобновяемите енергийни източници са единственият източник за производство на електроенергия, чийто дял се очаква да нарасне, а дяловете на производството на електроенергия от въглища, природен газ, ядрена енергия и нефт ще намалеят.
Пише в доклада.
Според МАЕ възходящата тенденция при възобновяемите енергийни източници ще бъде движена основно от Китай, Европейския съюз, Индия и Съединените щати.
Отделен доклад на Американската администрация за енергийна информация от миналия месец разкрива, че за първи път възобновяемите енергийни източници са надминали въглищата в САЩ.
Изпълнителният директор на МАЕ Фейт Бирол заяви, че енергийната криза може да бъде „исторически повратна точка“ към по-чиста, по-устойчива и по-сигурна световна енергийна система.
Възобновяемите енергийни източници и преди се развиваха бързо, но световната енергийна криза ги вкара в нова изключителна фаза на още по-бърз растеж.
Страните се стремят да се възползват от предимствата им за енергийната сигурност.
Продължаващото ускоряване на възобновяемите енергийни източници е от решаващо значение, за да се запази вратата към ограничаване на глобалното затопляне до 1.5 °C.