Главният продуктов мениджър на Meta, Крис Кокс споделя, че компанията вярва в необходимостта на метавселената и дори смята, че тя ще стане толкова важна, колкото да имаме смартфони, съобщава Business Insider. Кокс казва това в панелна дискусия, проведена на Световния икономически форум в Давос, Швейцария.
Meta е новото творение на основателя на Facebook, Марк Зукърбърг, който се стреми да изгради следващото поколение на интернет. През октомври 2021 г. Зукърбърг обяви (с много шум) визията на компанията за изграждане на нов дигитален свят, в който хората ще ходят на работа, ще общуват и ще се забавляват.
Много други компании последваха този пример и обявиха своето участие в метавселената, а цените на недвижимите имоти в дигиталния свят достигнаха невероятно високи цени. С напредването на 2022 г. обаче интересът на метавселената започна да намалява.
Какво са намислили от Meta?
По-рано бе съобщено, че от Meta са похарчени милиарди през 2022 г. за изграждане на своята версия на метавселената и планира да похарчи още повече през 2023 г. Въпреки това, компанията все още не е показала нещо кой знае какво.
Кокс обаче казва, че компанията е прекарала последните осем години в опити да изгради продукт за виртуална реалност, който да е „достъпен, бюджетен и впечатляващ“. Компанията представи VR очила, които продължават да се продават.
Кокс добави, че Meta очаква с нетърпение потребителите да се включат в услугите за „социални изживявания, фитнес, игри, медицина, разработване на лекарства, проектиране на маратонки и коли“, пише в репортажа на Business Insider.
„[Така един ден] компютърната платформа ще стане също толкова необходима, колкото смартфонът днес“, казва Кокс.
Insider съобщи, че фокусирането на компанията единствено върху метавселената е отключило недоволство сред нейните служители. Липсва съгласувана стратегия за това какво точно да се направи, а Зукърбърг има желанието да продължи с плановете си, макар че компанията е съкратила 11 хиляди души досега.
Дали метавселената наистина е бъдещето?
Изявлението на Кокс, направено в присъствието на Нийл Стивънсън, авторът, който пръв използва термина метавселена, може да резонира с други технологични компании като Apple, които пък искат да заменят смартфона с напреднали технологии. Съоснователят на Microsoft, Бил Гейтс, който не е бил част от панелната дискусия, не подкрепя това. Въпреки че Гейтс намира виртуалната реалност за революционна, той не е убеден, че тя ще доведе до голяма технологична промяна. Според Гейтс и Microsoft, това ще бъде направено от изкуствения интелект (ИИ).
Кокс е добре запознат с недостатъците на метавселената. Сравнявайки го с интернет, главният продуктов директор на Meta казва, че интернет е много по-последователен и лесен за използване. Лесно е за потребителите да превключват между различни приложения без да бъдат объркани. Тази оперативна съвместимост все още не съществува за метавселената.
Предизвикателствата пред Meta надхвърлят оперативната съвместимост, когато става въпрос за метавселената. След като бяха пуснати скъпите очила за виртуална реалност, остава да видим как компанията ще поддържа технологията достъпна за всички, като същевременно печели пари, за да поддържа инвеститорите щастливи.