fbpx
12.8 C
София

Над светлите петна на Церера бе забелязана странна мараня

Най-четени

Даниел Десподов
Даниел Десподовhttps://www.kaldata.com/
Новинар. Увличам се от съвременни технологии, информационна безопасност, спорт, наука и изкуствен интелект.

Церера, един от най-големите астероиди на Слънчевата система продължава да учудва астрономите, учените и обикновените хора. Над кратера, в който се намират най-ярките и големи светли петна на планетоида, бе забелязана твърде странна мараня. Според Кристофър Ръсел от Калифорнийския университет, това може да е „признак за съществуване на атмосфера“.

 

Космическият апарат Dawn се намира в орбита около Церера на разстояние около 4 000 километра от повърхността на планетата-джудже. Този феномен бе заснет, когато сондата се доближи до Церера и за пръв път бе наблюдаван от учените на ESA с помощта на оптическата обсерватория Хершел през 2014 година. Тогава специалистите изясниха, че маранята е водна пара и това предполага, че Церера е геологично активна и 25% от нея са вода.

Все повече учени са склонни да повярват, че белите петна са лед на повърхността на планетоида, а заснетата мараня изглежда потвърждава тази теория.

 

Dawn разполага с инфрачервен спектрометър, който без проблеми може да различи минералните соли и водния лед. Засега няма как да се използва този инструмент, понеже сондата е все още далече от Церера.

Да не забравяме, че на повърхността на планетоида бе открито едно единствено възвишение с височина 5 километра, което получи неофициалното име „пирамида“.


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

0 Коментара
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Подобни новини