Американската космическа агенция представи нови фотографии на Церера, заснети от изкуствения спътник Dawn. На тях се виждат ярките петна в кратера Окатор, които според най-новите теории са съставени от соли, образувани при изпарение на вода. Новите фотографии са публикувани в сайта на лабораторията за реактивно движение на НАСА.
Космическият апарат Dawn влезе в орбита около Церера на 6-ти май 2015 година. Към днешен ден той изпрати десетки хиляди изображения на планетоида. През месец юли тази година Dawn трябваше да приключи своята мисия, но НАСА реши да продължи с изучаването на Церера. През месец септември апаратът приключи цялостното заснемане на планетата-джудже от 386 км орбита и се издигна на висока орбита (1460 километра). От високата орбита Dawn засне около 3000 фотографии на повърхността на Церера под друг ъгъл, по-различен от предишните орбити, а сега тези снимки пристигнаха на Земята.
НАСА публикува някои от изпратените фотографии, на които се вижда кратера Окатор, в който се намират необичайно ярки петна. Спектрите на тези петна показват, че те са съставени предимно от кристализирал магнезиев сулфат.
Резолюцията на изображенията е 140 метра на пиксел. Фотографиите са направени с използването на червен, зелен и син филтър.