Лекарят, който редактира гените на три човешки бебета, сподели, че може би е направил някои грешки. Китайският генетик Хе Джанкуей, който разтърси научния свят със своите експерименти за генетично модифициране на новородени през 2018 г., призна че е работил прекалено бързо в момент, в който е трябвало да бъде по-търпелив. В крайна сметка ученият бе пратен за три години в затвора, по обвинения в незаконни медицински практики.
Сега, по-малко от година след като беше освободен, той съжалява, че се е впуснал в експериментите си. Неговите опити да използва техниката за редактиране на гени CRISPR върху три различни бебета бяха с цел да бъде модифициран ген, наречен CCR5, за който е известно, че предлага развиването на резистентност към вируса ХИВ. Не всички обаче бяха убедени в нуждата от провеждането на противоречивите експерименти или в техните резултати. Непубликувани проучвания на Хе Джанкуей бяха поставени под съмнение от учени, някои от които категорично отхвърлиха твърденията на лекаря, че „успешно“ е редактирал гените на момичета близначки. Независимо от резултата, експертите заклеймиха експериментите като неетични.
Почти пет години по-късно, Хе Джанкуей е готов да говори за текущото състояние на момичетата пред South China Morning Post:
„Те водят съвсем нормален живот. Те не искат да бъдат обезпокоявани и ние трябва да уважаваме тяхното желание. Щастието на децата и техните семейства трябва да е на първо място. Ще имаме големи очаквания към тях, но също така ще изпитваме и огромни притеснения за здравословното им състояние. Ще им бъде дадена възможност за допълнителни медицински прегледи за всички техни индивидуални нужди, след като навършат 18 години. Ние се ангажирахме да следим тяхното здраве през целия им живот.“, заявява генетикът пред китайското издание.
Що се отнася до бъдещето на децата, ученият предпочита да не споделя своите очаквания, тъй като в края на краищата последствията от редактирането на гени при хора все още са почти изцяло мистерия.
На въпрос дали ще опита всичко това отново, използвайки различен подход, Хе Джанкуей отговаря че „все още не е сигурен“. Следващият месец той ще посети Оксфордския университет и ще участва в серия от лекции, свързани с репродуктивното здраве:
„Имам дългосрочна визия, която е, че всеки от нас трябва да бъде освободен от тежестта на наследствените болести. Смятам да я споделя пред света.“, допълва лекарят.
Междувременно той създаде нов биотехнологичен стартъп, фокусиран върху разработването на генни терапии и побърза да успокои всички, че това не включва редактиране на ембриони.