fbpx
10.2 C
София

Нигерия забрани достъпа до Twitter, след като модераторите изтриха пост на президента

Най-четени

Жителите на Нигерия нямат достъп до социалната мрежа Twitter за „неопределено време“, „заради постоянно използване на платформата за дейности, които могат да подкопаят корпоративното съществуване на Нигерия“, се казва изявление от министъра на информацията и културата на страната. Този ход идва два дни, след като платформата премахна заплашителен пост на президента на страната Мухамаду Бухари, за който Twitter заяви, че е „нарушил политиките за съдържание“.

В изявлението на министър Лай Мохамед не се споменава изтрития пост, нито по какъв начин ще бъде ограничаван достъпа до социалната мрежа.

В изтрития пост на Бухари той е написал, че обмисля предложение да санкционира сецесионистите. „Много от тези, които се държат лошо днес, са твърде млади, за да знаят за разрушенията и загубите на човешки животи, настъпили по време на войната в Биафра“, пише той. „Тези от нас, които са били на бойното поле повече от 30 месеца и са преминали през войната, ще се отнесат с тях по начин, който могат да разберат“, пише Бухари, който е заемал пост на генерал-майор по време на войната в Биафра, която доведе до смъртта на повече от милион души.

Екипът по публичните политики на Twitter заяви в заявление в събота, че е „дълбоко загрижен“ и ще работи за възстановяване на достъпа в Нигерия. Ройтерс съобщи, че уебсайтът на социалната мрежа не е бил достъпен за някои от мобилните оператори на Нигерия, но изглежда е работил спорадично за други доставчици в Лагос и Абуджа, два от най-големите градове в страната.

„Спирането на Twitter в Нигерия е само още един начин да се заяви, че правата на хората не са от значение само тогава, когато на държавата е угодно“, пише в Туитър Осай Оджиго, директор на Amnesty International за Нигерия. „Това е опасен прецедент и трябва да бъде третиран с нужното внимание“. Amnesty призова нигерийските власти незабавно да отменят забраната на социалната мрежа, както и „всички други планове за заглушаване на медиите, репресии на гражданското пространство и подкопаване на човешките права на нигерийците.“

През април Twitter отвори първия си офис в Африка в Гана, който някои от Нигерия сметнаха за „мръсен ход“. В своето съобщение Twitter посочи като основен мотив за своето навлизане с физически офис в страната, желанието за подкрепа на борбите за свобода на словото, онлайн медиите и отворения интернет. Тогава министърът на информацията на Нигерия заяви, че решението на Twitter да не отвори офис в Нигерия се дължи на погрешно отразяване на страната от медиите.

Според доклад на Amnesty International за 2020 г. нигерийските власти „използват репресивни закони, за да тормозят, сплашват, арестуват и задържат защитници на правата на човека, активисти, медийни работници и критици. Недържавни служители също подлагат журналистите на сплашване, тормоз и побой. „


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

3 Коментара
стари
нови оценка
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Подобни новини