Остават точно осем дни до премиерата на първият епизод от третия сезон на сериала „Западен свят“. В него отново ще видим обичаните Танди Нютън в ролята на андроидът Мейв, Антъни Хопксинс в ролята на гениалният, мъдър и търсещ отговори творчески директор д-р Робърт Форд, Джефри Райт в ролята на най-голямата гордост на д-р Форд, андроидът Бернард Лоу, Ед Харис в ролята на обезумелия „Мъж в черно“, Джеймс Марсдън в ролята на Теди Флъд, спасителят на Долорес и разбира се Евън Уд, самата Долорес.
Разбира се, феновете на сериала, които следят всяка подробност, знаят, че в трети сезон ни очакват изненади – в него ще влезе и актьорът Арън Пол, познат на всички ни от паметната си роля на Джеси в „Breaking Bad“ и филма „El Camino“, а режисьорите обещават неочакван завой в сюжета.
Създаването на всеки сезон от сериала отнема поне две години на екипа, като продукцията дебютира през пролетта на 2016 г. и още от първият епизод стана ясно, че предстои да видим нещо, което не наподобява нищо друго, което някога сме гледали на малкия или широкия екран. Западен свят е шедьовър, без сам по себе си да претендира за такъв. От продуцентският екип казват, че продукцията е една от най-скъпите в историята на телевизията, като по себестойност на епизод, единствено с него може да се конкурира „Игра на тронове“, който остава абсолютен прецедент.
„Западен свят“ или Westworld е футуристичен sci-fi сериал на HBO, ситуиран в най-интересния отрязък от американската история – Дивия запад. Фабулата е научно-фантастичен трилър за киборги, които в един момент развиват самосъзнание. фокусирана около увеселителен парк от бъдещето. В него обаче няма традиционните виенски колела, пързалки и игри с плюшени играчки, а роботи, които са направени досущ като реалните хора. Те имат своите имена, своята съдба, своята история, своите мисия и роля. Всички те живеят на територията на парка и с всеки изминал ден, с всяко едно рестартиране, действията им започват отначало. Изричат едни и същи реплики, правят едни и същи неща, случват им се едни и същи катаклизми.
Влакчето на ужасите за отегчените
Западен свят е мястото, в което отегчените от градския начин на живот възрастни могат да отидат, и да извадят от себе си всичко, което иначе не би трябвало цивилизованият свят да вижда от тях… В Западен свят те са свободни да убиват, измъчват, изтезават, изнасилват и дори да се влюбват в роботите. Това е едно защитено за хората пространство, в което срещу нескромно заплащане могат да проявят всички свои тъмни кътчета на душевността си. За да стигнат до парка, гостите е необходимо да хванат влака Към Суийтуотър, а след пристигането на гарата ги очаква ескорт, още при който трябва да вземат първото си решение – какъв цвят шапка да си сложат; бяла или черна, тоест мирен или лош посетител ще бъдат.
Когато не ти достига
Най-поразителен е емоционалният момент, при който всички роботи са въоръжени, борят се до сетни сили за живота и достойнството си, не се предават и надеждата, страхът и ужасът се четат в очите им. Разбира се, въпреки оръжията и борбата им, те не могат да наранят хората. И именно това допълва садистичното удоволствие, за което всеки посетител на парка си плаща. Всяка сцена от продукцията е своеобразен момент, който ни препраща към човешката история, природа и нрави и ни кара да се питаме отново и отново всички онези въпроси, на които мислим, че имаме отговор, разбива представите ни за човешкото изобщо, още по-малко капитонирано като общество.
Какво ще стане, ако роботите вземат превес?
Но когато говорим за роботи, няма как на всеки страничен наблюдател да не му хрумне зловещият въпрос „Ами ако роботът….?“. Зад идилията, стои огромен екип от служители, които непрекъснато поправят изтормозените роботи, заличават паметта им за случилите се събития, възстановяват облеклото им и ги подготвят отново за следващия ден и следващата игра на възрастните. До един момент, когато един от роботите не бива изключен по време на рутинния ремонт. Не след дълго същият повежда революция. Хостовете са препрограмирани и искат да убиват хора, а паркът бързо се превръща от място за забавление в бойно поле, в което забавлението вече е станало притежание на другата страна…
Сериалът е един от редките случаи, в които няма стълкновение между критици и зрители – оценките и от двата фронта са изключително високи. Всеки един епизод е изпълнен с множество препратки, символични послания, мисловни главоблъсканици, отваря много и задълбочени въпроси, дава храна за дълъг и протяжен размисъл, който препуска из дебрите на ума ни дълго, след като сме приключили с 42-минутната диада.
Всеки един епизод има своите послания и заигравки с културата, религията, обществените движения, на моменти дори с политиката като изгражда своя собствена сложна вселена. Първият сезон на сериала вдигна високо летвата на очакванията, вторият ги оправда, но остави феновете с още повече въпроси и още по-силен глад за отговорите им.
Първият епизод от третия сезон на „Westworld“ ще бъде наличен в платформата HBO GO на 16 март, а още от постера на третия сезон усещаме чувството, че ще се случи нещо нередно…