Физикът от Харвардския университет Ави Льоб и Шон М. Къркпатрик от Агенцията за цялостни изследвания на аномалиите (AARO), която е подчинена на Пентагона, твърдят, че извънземен кораб-майка, който се крие в нашата Слънчева система, може да ни наблюдава с малки сонди. Информацията бе публикувана в редица медии, включително и в Live Science.
Льоб е известен с изследванията си на 1I/Оумуамуа – вторият забелязан междузвезден обект, преминал през Слънчевата система и открит през 2017 г. Ученият предполага, че Оумуамуа е извънземен космически кораб.
Този път идеята е следната. Шест месеца преди Оумуамуа да се доближи до Земята, малък метеор с широчина около един метър удря нашата планета. Метеорът, обозначен като IM2, не е свързан с космическия обект, но такова невероятно съвпадение вдъхновява Льоб да „обмисли възможността изкуственият междузвезден обект потенциално да е кораб-майка, който освобождава множество сонди по време на близкото си преминаване край Земята„, казва физикът.
„Тези семена на глухарчета биха могли да бъдат отделени от кораба-майка от приливната гравитационна сила на Слънцето“, обобщава ученият.
В черновата на този доста странен проект Льоб и Къркпатрик предполагат, че „семената от глухарчета“ са способни да достигнат Земята за да изследват, без да бъдат открити. Според учените те са твърде малки, за да отразят достатъчно слънчева светлина и не могат да бъдат открити от земните телескопи.
Когато Льоб предложи своята своята теория за Оумуамуа се сблъска с невероятни подигравки и критика от цялата научна общност. Само че почти веднага след нейното предлагане Пентагонът изведнъж започна да проявява интерес към изучаването на случаите с НЛО над територията на САЩ.