Съединените Щати трябва да сложат край на преследването на Джулиан Асандж. За това призоваха водещи американски и европейски медии, които си сътрудничеха с основателя на WikiLeaks.
„Този обвинителен акт създава опасен прецедент и заплашва да подкопае устоите на Първата поправка на американската конституция и свободата на медиите,“ това се казва в отворено писмо на редактори и издадели от Guardian, The New York Times, Le Monde, Der Spiegel и El País.
Асандж е издиран от американските власти по 18 обвинения, сред които е обвинение в шпионаж, заради изнесената конфиденциална информация за военните сили на Щатите в WikiLeaks. Тези, които подкрепят Асандж го определят за антисистемен герой, който става жертва само защото изкарва на бял свят неправомерните действия на американските власти, включително и по време на конфликтите в Афганистан и Ирак.
В понеделник се отбелязаха 12 години от оповестяването на над 250 000 документа, придобити от Асандж
Това стана именно с подкрепа на някои от най-големите световни медии. Материалите бяха предоставени на WikiLeaks от Челси Манинг – бивш американски войник. Те разкриха потайности от работата на американската дипломация из целия свят. Документите изнесоха данни за „корупция, дипломатически скандали и шпионски афери на международно ниво,“ се казва в писмото от медиите.
През август група журналисти и адвокати подеха дело срещу ЦРУ и бившия директор на агенцията Майк Помпео по обвинения, че те са били шпионирани по време на срещите с Асандж, докато той се укриваше в посолството на Еквадор в Лондон.
Асандж прекара 7 години в посолството, след които принудително бе изваден от там и изпратен в затвор през 2019 г. Той остава в лондонския затвор докато се гледа делото за екстрадиция. Ако той бъде екстрадиран в САЩ го грози присъда от 175 години.