Японски учени използваха изкуствена ДНК за търсене и унищожаване на раковите клетки по съвсем нов начин. Методът показа високата си ефективност при лабораторните тестове за лечение шийката на матката и на млечната жлеза, както и върху меланомни клетки взети от лабораторни мишки.
Лекарствените препарати, базирани на ДНК и РНК могат да контролират биологичните функции на клетките и явно ще се окажат голям пробив в терапията на онкологичните и реди други трудни за лекуване заболявания. Екип учени от университета в Токио създаде ново лекарство за борба с рака, базирано на изкуствена ДНК.
Използването на лекарствени препарати, базирани на нуклеинови киселини е твърде сложно, понеже те трудно различават раковите клетки от здравите. Това означава, че съществува немалък риск да се нанесе вреда на имунната система на пациента. Но сега за първи път в историята на медицината учените са успели да създадат изкуствена ДНК с форма на фиби за коса, която активира единствено имунна реакция за търсене и унищожаване на раковите клетки.
Когато две молекули от новата синтетична ДНК навлязат в ракова клетка, те се съединяват с микро РНК молекулите, които организмът масово генерира при някои типове рак. След това изкуствените ДНК се разтварят и се обединяват с тези микро РНК, в резултат от което се образуват дълги вериги нова ДНК, които всъщност задействат имунната реакция на човека. Тази реакция не само убива злокачествените клетки, но и предотвратява по-нататъшния ръст на раковите тъкани.