След около година и половина на пандемични сътресения и повече от 200 милиона потвърдени случая на COVID-19 в световен мащаб, здравните служители бият тревога за наближаващата нова и променяща се рязко заплаха, пред която е изправен светът – идването на поредната вълна на нарастване на случаите, включително и Делта мутацията.
„Делта мутацията прави почти всичко, от което се опасявахме“, казва Анди Пекош, професор по микробиология в катедрата по обществено здраве към Джон Хопкинс.
„Мутацията се разпространява по-ефективно сред населението, изглежда причинява повече заразявания в редица възрастови групи и в същото време се оказва устойчива на част от имунитета, който нашите ваксини досега са генерирали сред хората срещу вируса. Това наистина е мутация, която оптимизира вируса да заразява хора.“
Делта вариантът вече е доминиращ щам в САЩ, като представлява около 80% от новите случаи на заразяване с вируса в страната. И що се отнася до този нов щам, неваксинираните представители на обществеността са основната грижа, не само защото е много по-вероятно те да се заразят с вируса. Проф. Пекош казва, че неваксинираните групи от общността също дават на вируса по-големи шансове за разпространение и мутации, като по този начин увеличават риска от създаване на нови варианти, които са по-ефективни в това да заразяват хората.
„Репликирането (предаването) на вируса при неваксинирани хора му позволява да генерира цяла колекция от нови мутации и варианти“, казва Пекош.
„Когато имате много, много хора, които се заразяват и произвеждат с телата си безброй много различни варианти на вируса, с който са се заразили, просто има по-голям шанс, чисто статистически, да възникне мутация със значителни разлики, която да издържи по-дълго в естествена среда, а ако тя има ключовите критерии да оцелее, а именно – да бъде по-устойчива на имунитета, който хората имат към момента, да се предава по-бързо, по-лесно и да изисква много по-малки компромиси в противоепидемичните мерки, отколкото досега бяха допустими, то тя определено има шансовете да се превърне в доминираща мутация.“
Въпреки че Пекош казва, че ваксините може да са малко по-малко ефективни срещу новите варианти, ваксинирането все още е инструмент номер едно, с помощта на който можем да се борим с вируса, във всичките му форми.
„Ние знаем какво е необходимо, за да може ваксината да действа срещу COVID-19”, казва той. „Дори ако вирусите се променят, можем да се адаптираме към това много бързо и поддържаме ваксините актуални с циркулиращите щамове.“
„В края на тунела наистина има светлина. Наистина има път напред. Просто трябва да бъдем по-съвестни и по-ефективни при използването на инструментите, с които разполагаме в момента, за да ограничим този вирус.