Федералната търговска комисия на САЩ (FTC) е подала антитръстова жалба в опит да блокира планираното поглъщане на Activision Blizzard от страна на Microsoft за сумата от 68.7 милиарда щатски долара. Комисията започна да разглежда сделката и нейното потенциално влияние върху гейминг пазара веднага след нейното обявяване през месец януари 2022 г. Очевидно държавната агенция е достатъчно разтревожена, за да се стигне до там, че да се опита да спре сделката. Според FTC ако придобиването се осъществи „то ще позволи на Microsoft да притисне конкурентите на неговата конзола Xbox, на бързо растящото платено съдържание и на облачния им гейминг бизнес.“
„Microsoft вече показа, че може и възнамерява да спира достъпа до съдържание на своите конкуренти,“ казва Холи Ведора, директор на Бюрото по конкуренцията към FTC. „Днес се опитваме да спрем Microsoft от възможността да вземе контрола над едно водещо, независимо гейминг студио и да го използва, за да нанесе вреди на конкуренцията в много динамичния и бързо растящ пазар за електронни игри.“
Комисарите от FTC гласуваха за делото по партийна линия
Тримата представители на демократите бяха „за“, а единственият републиканец, комисар Кристин С. Уилсън гласува „против“ по време на закритото заседание по казуса.
„Комисията се позовава на минали придобивания от страна на Microsoft и използването от тяхна страна на ценно гейминг съдържание с цел да притиска конкуренцията на други конзоли, в това число придобиването на ZeniMax, компанията-майка на Bethesda Softworks (добре познат разработчик на игри),“ се казва в прессъобщение на FTC. „Microsoft реши да направи няколко игри на Bethesda, като Starfield и Redfall, ексклузивни за техни си платформи, въпреки че увериха европейските антитръстови власти, че нямат намерение да блокират достъпа до игри на конкурентни конзоли.“
Делото не означава, че сделката ще бъде прекратена със сигурност, но вероятността то да се реши до месец юли 2023 г. е много малка. Точно това е и крайният срок, който си поставиха Activision Blizzard и Microsoft, за да финализират сделката. Ако придобиването не е приключило до тогава, компаниите ще трябва да предоговарят споразумението, или пък да се оттеглят от него. Регулатори от други юрисдикции също разглеждат сделката. Пример за това са властите във Великобритания и Европейският Съюз (очаква се разследването на ЕК да приключи през март 2023 г.)
Sony е един от най-отявлените противници на сливането
От компанията изразяват притеснението си, че Microsoft ще направят заглавия като Call of Duty налични само за платформата Xbox, което може да коства на Sony стотици милиони долара на година. От своя страна Microsoft твърдят, че имат желание да оставят Call of Duty налична за PlayStation, като дори казват, че са предложили 10-годишен договор на Sony за това заглавие.
Точно преди гласуването във FTC от Microsoft оповестиха, че са се договорили с Nintendo да предоставят Call of Duty и в тяхната система веднага след като приключи сливането. Call of Duty също така остава и в Steam в резултат на отделено споразумение с Valve.
Microsoft и Activision се опитват да омаловажат значимостта на сделката в опит да умилостивят регулаторните органи. С тази цел от Microsoft дори коментираха, че Sony притежава повече ексклузивни заглавия и „много от тях са с по-добро качество.“ От американския гигант допълват още, че Activision Blizzard нямат никакви „задължителни за притежание“ игри, въпреки че те държат правата на едни от най-популярните игри в света, сред които са Call of Duty: Modern Warfare II, Overwatch 2, World of Warcraft и Diablo.
От FTC категорично отхвърлят тези внушения и на свой ред коментират, че Activision е „един от малкото разработчици на игри в света, които създава и издава продукти с високо качество за множество устройства.“ Агенцията отбелязва, че сумарно заглавия като Call of Duty, World of Warcraft, Diablo, и Overwatch имат повече от 154 милиона активни потребители на месец.
Според Microsoft придобиването е с цел да се стъпи здраво на пазара на мобилни игри, където отделът на Activision, King е основен играч. Например Candy Crush Saga има повече от 3 милиона сваляния.
В крайна сметка FTC е на мнение, че сливането ще навреди на конкурентната среда в пазар на видео игри. „С контрола над блокбъстър заглавията на Activision, Microsoft ще има средствата и мотива да пречи на конкуренцията като манипулира цените на Activision, понижава качеството на игрите на Activision или изживяването за конкурентни конзоли и гейминг услуги, ще променя условията и времената за достъп до съдържание от Activision, или изцяло ще възпира съдържанието да достига до конкуренти, което в крайна сметка ще навреди на потребителите,“ казват от агенцията.
В отговор на действията на FTC изпълнителният директор на Activision Blizzard Боби Котик се обърна с открито писмо към служителите си
„Това е тревожно, така че искам да затвърдя увереността си, че тази сделка ще бъде доведена до успешен край. Обвиненията, че сделката е антиконкурентна не отговарят на фактите и ние вярваме, че ще победим в тази битка.“
𝐁𝐨𝐛𝐛𝐲 𝐊𝐨𝐭𝐢𝐜𝐤 shared a note with our employees in response to the FTC’s decision to sue in an attempt to block @Microsoft @ATVI_AB deal
“I want to reinforce my confidence that this deal will close… our players want choice, and this gives them exactly that”
Full text: pic.twitter.com/qnpoJYdJfi
— Activision Blizzard (@ATVI_AB) December 8, 2022
Котик добавя „обединени Microsoft-Activision Blizzard King ще бъдат от полза за играчите, за служителите, за конкуренцията и за индустрията. Нашите играчи искат да могат да избират и ние им предоставяме точно това.“
„Ние продължаваме да вярваме, че сделката по придобиването на Activision Blizzard ще увеличи конкуренцията и ще създаде повече възможности за геймърите и за разработчиците на игри,“ коментира в Twitter президентът на Microsoft Брад Смит. Според Смит компанията му е уверена в своите решения и действия и не се притеснява да защити себе си в съда.
We continue to believe that our deal to acquire Activision Blizzard will expand competition and create more opportunities for gamers and game developers.
— Brad Smith (@BradSmi) December 8, 2022